Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

25°

Svátek má

Již 15 tisíc lidí podepsalo petici ke vzniku napajedla pro zubry a divoké koně

4. 7. 2023

page.Name
Více než patnáct tisíc lidí již podepsalo petici, která usiluje o vydání souhlasu se vznikem napajedla pro zubry a divoké koně v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Na to rezervace čeká od listopadu 2020, tedy již dva a tři čtvrtě roku.

Za podporu v petici nazvané vodaprozubry.cz veřejnosti poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. „Způsob, jakým si lidé vzali záchranu této unikátní rezervace za svou, je ohromující a pro nás velmi zavazující. Bez stabilního zdroje vody je samozřejmě její přežití do budoucna nemožné,“ řekl. Ochranářská společnost původně usilovala o dosažení čtyř až pěti tisíc podpisů. Ochránci přírody si cení především toho, že se jim podařilo získat podporu veřejnosti pro něco pozitivního.

„Není to petice proti ničemu a nikomu. Vybudováním napajedla pomůže zachránit jedinečný kus přírody, kde předtím čtvrt století vymíraly vzácné druhy. Až příchod velkých kopytníků pomohl tento negativní trend zvrátit,“ uvedl Dostál s tím, že petice je zároveň důležitou podporou pro slušné politiky, aby měli jistotu, že rezervace má podporu veřejnosti. „Různé zájmové skupiny, které se po celou dobu existence rezervace snaží dostat k pozemkům, na kterých leží, totiž od jejího vzniku šíří dvě dezinformace. První, že pastva velkých kopytníků ničí přírodu, a druhá, že rezervace nemá podporu veřejnosti.“

První dezinformaci, jak sdělil, vyvrátily vědecké studie publikované v odborných časopisech. Z nich vyplývá, že pastva velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice rozšířila počet vzácných druhů o stovky i tisíce procent. „Více než patnáct tisíc podpisů pod peticí nyní snad dostatečně ukazuje, že rezervace má také u veřejnosti velkou podporu,“ dodal. Rezervace má zároveň na sociálních sítích více než šedesát tisíc fanoušků a videa z rezervace miliony zhlédnutí. Pro Českou republiku přinesla milovická rezervace opakovanou pozitivní celosvětovou publicitu v médiích, jako například New York Times, Washington Post nebo BBC.

V květnu letošního roku kvůli chybějícímu napajedlu v nové části rezervace uhynula zubří samička. Ani po více než dvou měsících od této smutné události rezervace souhlas s vybudováním napajedel stále nezískala. Ochránci přírody však věří, že podpora veřejnosti může práci úřadů rozhýbat. Ochránci přírody od počátku neuvádějí jméno úředníka ani jméno úřadu, který vznik napajedla blokuje.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina