Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Komplikace na stavbě cyklostezky chce město využít k záchraně jiných stromů

13. 7. 2023

page.Name
Zhruba před rokem zahájilo město Hradec Králové přípravné práce pro výstavbu nové cyklostezky od Zděné boudy k lesnímu hřbitovu. Proces výstavby se bohužel neobešel bez komplikací. I když byl v projektu požadován hydrogeologický průzkum, nebyl projektantem proveden a na jaře letošního roku se v oblasti objevila podzemní voda. Vzniklé tůně navíc v dalších týdnech obsadili zvláště chránění živočichové jako jsou skokani, ropuchy a čolci.

V červnu proto město podalo na odbor životního prostředí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje žádost o povolení pokračovat na stavbě v lokalitě s výskytem chráněných živočišných druhů. Časové prodlevy se radnice rozhodla využít k jednání se společnostmi ČEZ a Cetin, jejichž kabeláž měla v budoucnu vést na druhé straně Hradečnice a znamenalo by to další kácení stromů. Cílem města je sloučit obě akce do jedné, aby inženýrské sítě mohly vést pod připravovanou cyklostezkou k lesnímu hřbitovu. 

Naše současná situace je značně nepříjemná, ale rozhodně to není neřešitelný problém. V první řadě musíme počkat na stanovisko orgánu ochrany přírody a krajiny, poté uvidíme, jak budeme dál postupovat. Jednou z možností bude plynulé pokračování stavebních prací. Může se ale také stát, že s ohledem na výskyt chráněných živočichů bude třeba provést terénní opatření, což by v krajním případě znamenalo přepracování projektu a soutěžení o nového zhotovitele,“ popisuje vzniklou situaci náměstek primátorky pro oblast rozvoje města a městských investic Lukáš Řádek. Radnice předpokládá, že stanovisko z odboru životního prostředí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje by mohla mít k dispozici během prázdnin.  

Časovou prodlevu město využilo pro jednání se společnostmi ČEZ a Cetin. „V budoucnu město plánuje přeměnu lesního hřbitova, vzniknout by zde měla nová obřadní síň, což se neobejde bez potřebného vybudování a napojení inženýrských sítí. Původně měly tyto sítě vést na druhé straně Hradečnice, což by ale znamenalo další kácení stromů. S ohledem na to se snažíme jednat s dotčenými společnostmi, abychom mohli obě akce sloučit do jedné. Když už se staví nová stezka, mohly by zde rovnou být položené potřebné sítě pro rozvoj lokality lesního hřbitova, jednoznačně to dává smysl,“ vysvětluje náměstek Řádek.   

S ohledem na komplikace radnice počítá s mírným zvýšením nákladů. Jejich vyčíslení bude zřejmé až po získání stanoviska ochrany přírody a krajiny. Zhotovitele město vysoutěžilo loni za 7,9 milionu korun včetně DPH. I nadále bude usilovat o získání dotačního příspěvku ze Státního fondu dopravní infrastruktury v rámci dotačního programu Cyklostezky, cyklopruhy 2022. „Budeme dělat maximum, aby se nám podařilo tuto dotaci využít. V červnu loňského roku výbor státního fondu žádost o dotaci schválil. Uvidíme, jak se současný stav podaří s podmínkami dotace sladit, zatím jsme úspěšně požadovali prodloužení termínu,“ doplňuje náměstek Řádek.  

(hyš-kr)
redakce@prirodatv.cz
Foto: MmHK