Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Novela zákona přinese zemědělcům vyšší záruku kvalitního osiva a sadby

13. 7. 2023

page.Name
Novela zákona o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin dá zemědělcům jistotu vyšší kvality používaného osiva i sadby. Umožní také nově uvádět do oběhu úředně certifikované osivo, například čočky, cizrny, prosa nebo pohanky. O pět let prodlouží odrůdová práva pro některé okrasné rostliny a drobné ovoce. Důležitou osivářskou novelu třetím čtením v Poslanecké sněmovně úspěšně provedl ministr zemědělství Marek Výborný.

Novela zákona o uvádění do oběhu osiva a sadby zpřesňuje a doplňuje současný zákon o poznatky z praxe a zapojuje do naší legislativy nové nařízení EU. Na 30 let, z dosavadních 25, se prodlouží odrůdová práva pro květinové cibule, dřeviny s drobným ovocem a okrasné dřeviny. „V praxi to znamená, že šlechtitel, který vyšlechtil nové odrůdy, například rybízu, malin, angreštu nebo narcisu bude mít o pět let prodloužený nárok na licenční poplatky za využívání těchto rostlin,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Zavádí se možnost dobrovolné registrace odrůd některých minoritních plodin. Odrůdy zemědělských plodin, například obilnin, které jsou uvedeny v seznamu stanovené vyhlášky, lze totiž registrovat do Státní odrůdové knihy. Jejich osivo je možné prodávat pouze s úřední certifikací Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), který tím garantuje pravost a kvalitu osiva nebo sadby. Nyní bude nově možné dobrovolně nechat registrovat i odrůdy čočky, cizrny, prosa nebo pohanky. Poté bude možné osivo i tyto plodiny úředně certifikovat a zemědělec, který si ho koupí, bude mít jistotu, že osivo má všechny požadované vlastnosti.

Novela také poprvé stanoví pravidla pro použití mobilních čistících zařízení pro osiva, která se začínají v praxi častěji objevovat vedle tradičních stacionárních čističek. I u mobilních zařízení bude mít tedy dodavatel osiva povinnost informovat o jejich použití ÚKZÚZ, aby jeho inspektoři mohli dohlížet na proces čištění uznaného osiva, což rovněž přispěje k záruce vyšší kvality množitelského materiálu na našem trhu.

Návrh zákona rovněž upřesňuje sledování osiva, aby byla zaručena jeho pravost v každé fázi výroby – od sklizně až po prodej. Adaptuje také nařízení EU o produkci a uvádění na trh rozmnožovacího materiálu rostlin z ekologického heterogenního materiálu, upravuje některé správní poplatky a zabývá se elektronizací formulářů na webu ÚKZÚZ.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto