Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

O prázdninách dochází častěji k porušování pravidel chování v přírodě

15. 7. 2023

page.Name
Během letních měsíců řeší hradecká městská policie společně s lesníky více případů porušování pravidel chování v přírodě. Jde především o rozdělávání ohně ve volné přírodě nebo vjíždění vozidel na nepovolená místa v lesích. Strážníci proto provádějí namátkové kontroly, snaží se občany informovat a upozorňovat na platná nařízení i dodržování pravidel chování v lesích.

S ohledem na velmi teplé letní dny a s tím souvisejícím suchem vydal Královéhradecký kraj zákaz rozdělování ohňů na otevřených ohništích v celém území kraje. S tím platí i zákaz kouření a odhazování nedopalků ve volné přírodě. Toto nařízení je platné od začátku tohoto týdne až do odvolání.

„Zakládání nelegálních ohnišť ve volné přírodě je pro nás dlouhodobý problém. Často se s tím setkáváme na hrázi rybníka Biřička nebo u Marokánky, zkrátka v těch lokalitách, kde se lidé chodí koupat,“ vysvětluje Milan Zerzán, ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové. Rozdělávání ohně ve volné přírodě na nepovolených místech je zakázáno bez ohledu na současně platné nařízení Královéhradeckého kraje.

Nepovolené rozdělávání ohně ve volné přírodě také řeší zdejší městská policie. „Naši strážníci provádějí namátkové kontroly lesů a okolí rybníků, reagují také na podněty občanů. Snaží se občany informovat a upozorňovat na platná nařízení i dodržování pravidel chování v lesích. Pokud by ale mělo docházet k porušování nařízení nebo lesního zákona, budou strážníci události řešit pokutu, případně budou přestupky předány správnímu orgánu,“ popisuje mluvčí městské policie Eva Kněžourová.

Kromě zakládání nelegálních ohnišť řeší městská policie ve spolupráci s lesníky také problém s vjížděním vozidel na nepovolená místa v lesích. „Velký problém s vjezdem automobilů do lesů vnímám především v bývalé těžebně Marokánka. Lidé se tam jezdí koupat, ale přijíždějí auty až k vodě. Marokánka dnes už neslouží k těžkým pískům, je však opět lesním pozemkem, kde platí stejná pravidla, jako na ostatních lesních cestách,“ uvedl ředitel Zerzán. I zde budou strážníci městské policie během léta provádět namátkové kontroly.

(hyš-pv)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook Městské lesy HK