Pondělí

20. května 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Péče o Beskydy, zdravé lesy potřebují přirozenou obnovu i šelmy

28. 7. 2023

page.Name
Dobrovolníci programu Týdny pro krajinu Hnutí DUHA se v průběhu příštího týdne zapojí do péče o les a horskou louku a pomohou lepšímu zadržování vody v krajině Beskyd. V pátek 4. srpna se poté vydají na exkurzi, kde se seznámí s významem velkých šelem pro obnovu lesů a krajiny a monitoringem pohybu šelem.

Akce na Jablunkovsku umožní dobrovolníkům nahlédnout do rozličného světa vztahů v krajině. Dobrovolníci si pod dohledem lesníka vyzkoušejí, jakým způsobem můžeme pečovat o jednotlivé malé stromky prostřednictvím jejich individuální ochrany proti okusu přemnoženou zvěří. Na louce, o kterou zároveň pečujeme, je mnoho vzácných hořců, kterým hrabáním přebytečné travní hmoty či odstraňováním náletů pomáháme. V rámci péče o horskou louku s tůněmi se dobrovolníci dozví více o významu bezlesí a zadržování vody v krajině.

Vzhledem k tomu, že se budeme pohybovat v oblasti trvalého výskytu velkých šelem v exkurzi vedené terénním pracovníkem z partnerské organizace Hnutí DUHA Šelmy, která se v rámci republiky věnuje jejich monitoringu, se dobrovolníci dozví více o jejich významu, chování, monitoringu a také o tom, co může představovat ohrožení. Týdny pro krajinu jsou terénní částí kampaně Zachraňme lesy, která prosazuje systémovou přeměnu odumírajících monokultur na mnohem odolnější druhy i věkově pestré lesy. Kampaň Zachraňme lesy proto usiluje o změnu lesního a mysliveckého zákona takovým způsobem, aby rozvázal vlastníkům lesů ruce.

V uplynulých pětadvaceti ročních Týdnů pro krajinu se do pomoci  přírodě zapojilo již přes 2500 lidí, kteří dobrovolně odpracovali téměř 90 tisíc hodin. Týdny pro krajinu jsou tak pro stovky lidí synonymem nezapomenutelného pobytu v přírodě, aktivního odpočinku a pomoci divočině, lesu a krajině.

Michala Fellera, koordinátora Týdne pro krajinu, potěšilo, že se účastníci budou moci přímo od odborníků dozvědět více nejen o významu velkých šelem v lesním ekosystému, ale také poznat, co všechno musí udělat pro ochranu mladých porostů před poškozením spárkatou zvěří. S tím může pomoci i právě výskyt vrcholového predátora.

„Práce na Jablunkovsku ukazuje, že když se do ochrany přírody zapojí dobrovolníci, přináší to výsledky. Naše ochrana biodiverzity v lesích má výsledky už po několika letech. Kdyby takto pracovali i úředníci a politici, máme tady už dávno tolik potřebný nový lesní i myslivecký zákon,“ vysvětlil Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy.

(hyš-am)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: archiv Hnutí DUHA