Po letním slunovratu se některé valašské louky a pastviny mění v lékárny
23. 7. 2023
Udělejme si na jednu takovou kvetoucí slunnou pastvinu nebo louku malý exkurz. Představte si, že stoupáte svahem někde v údolí Hovízek v Hovězí nebo v Uherském v Huslenkách a východní slunce vás hřeje do zad. Nemůžeme si nevšimnout třezalky tečkované. Uklidňuje mysl, působí proti špatné psychické náladě. Dobrou mysl posílí také dobromysl obecná, tedy výborné koření „oregáno“. Také příslib jména byliny je velký. „Ganos“ je ve starořečtině „radost, potěšení“, „oros“ znamená „hora“ a dosvědčuje, že obsahové látky, jako siličnatý éterický karvakrol a thymol, mají opravdu silné účinky.
Mateřídouška vejčitá, první bylina dětí, obsahuje hodně železa důležitého pro krvetvorbu, je to „zelina“ nutná při léčbě kašle i dětského nachlazení. Střed trsu mateřídoušky může být prý starý až padesát let! Také proto nikdy nesbíráme všechny kvetoucí rostliny, ale vždy jen část z populace. Třísloviny řepíku lékařského uzdravují záněty v těle, léčí žlučník, játra i slinivku, upravují průjem. Oblíbenou tradiční valašskou „zelinkou“ bývala dříve běžná, dnes sporadicky, na extenzivních pastvinách se vyskytující, zeměžluč okolíkatá.
Budeme-li loukou procházet opravdu pozorně, můžeme si všimnout i nenápadné orchideje, která má tato výslunná místa v oblibě. Objevuje se na loukách a pastvinách ojediněle, jako pohozená vzácná perla. Ano, najít ji je skutečná vzácnost. Patří mezi naše kriticky ohrožené rostliny, kterých je málo, a navíc ubývají. Květenství před rozkvětem vypadá, jako by ho sežehnul oheň. Jméno orchideje je vstavač osmahlý.
Červenohnědá poupata vstavače po rozkvětu blednou a mění se v bělostný pysk a křídla s tmavě červenou tečkovanou kresbou a fialkovou přilbu. V České republice roste poddruh „letní“ pouze v Beskydech a Bílých Karpatech. U nás ho najdeme na několika výslunných loukách a pastvinách v katastru obcí Hovězí a Huslenky. Vydejme se s pokorou na starodávné louky a pastviny hledat léčivé byliny. Léčí tělo i duši. A budeme-li mít štěstí, můžeme potkat i jednu z „beskydských perel“ – vstavač osmahlý.
(hyš-mp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: M. Popelářová