Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Různé tvary, různé barvy, odlišní původci, to jsou záhadné hálky

29. 7. 2023

page.Name
Určitě jste si už někdy všimli prazvláštních útvarů na stromech a keřích. Různé tvary, různé barvy, odlišní původci. Některé mohou připomínat i malé šišky, ale ve skutečnosti většinou jde o příbytek larev některých druhů hmyzu, roztočů či hlístic. Tak zvané hálky jsou klasickým případem vzájemného působení dvou zcela rozdílných organismů.

To, jak hálka vzniká, je tak trochu záhada. Nejspíše je to cíleným působením chemických látek, které jsou vylučovány larvou. Mohou vznikat i mechanickým drážděním listových pletiv nebo působením virových onemocnění, která stimulují růst. Hálka má několik funkcí. Chrání larvy před vyschnutím, predaci a zároveň poskytuje larvě výživu pro růst.

Hálka na fotografii patří bejlomorce bukové. Samičky tohoto dvoukřídlého hmyzu nakladou jednotlivě nebo v malých počtech celkem 200 až 300 vajíček na zcela uzavřené pupeny. Po několika dnech se z vajíček líhnou larvy, které zalézají mezi šupiny pupenů k základům listů. Poté se začne tvořit hálka, kterou obývá jedna larva. Nejrychleji se hálky vyvíjejí v červnu a červenci.

Začátkem podzimu růst hálek končí a větší část s dorostlými larvami (zřídka kuklami) bejlomorky padají na zem ještě před opadem listů. V hálkách pak bejlomorky zimují a ve vývoji pokračují na jaře příštího roku, kdy se kuklí a poté líhnou dospělí jedinci.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy