Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

13°

Svátek má

Vedra a sucho mohou způsobit požáry, platí zákaz rozdělávání ohňů

13. 7. 2023

page.Name
Extrémně vysoké teploty a sucho, tak lze charakterizovat poslední dny v republice. Martin Červíček, hejtman Královéhradeckého kraje, proto od pondělí 10. července do odvolání vyhlásil období mimořádných klimatických podmínek. Pro celé území Královéhradeckého kraje platí zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě a například také pálení klestí na zahradách, což se týká i území Krkonošského národního parku (KRNAP).

Zvýšené riziko vzniku požáru existuje nejen v lesích, ale i na loukách či třeba na smilkových trávnících krkonošské tundry. Zesílenou pozornost požárním rizikům pochopitelně v současné době věnují pozornost strážci a lesníci v terénu. Správa KRNAP v této souvislosti žádá návštěvníky, aby si všímali svého okolí a hlásili jakýkoli zárodek možného požáru, kterého by si na svých cestách v Krkonoších všimnou, a to nejlépe přímo hasičům na nouzovou telefonní linku 150, nebo na linku IZS 112, případně na pohotovostní telefonní číslo KRNAP 737 211 113.

„V posledních letech se častěji než v minulosti u nejrůznějších pomníků a božích muk včetně těch daleko od obydlených míst, objevují svíčky. Jsou často pokroucené se stopami hoření plastového obalu. Zejména v těchto suchých dnech je riziko, že od svíčky chytne tráva a od ní les, obrovské,“ řekl Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP, a vyzval všechny, aby od této praxe, která představuje porušení lesního zákona, upustili a svíčky do přírody vůbec nenosili.

Uvedené zákazy pramení z lesního zákona i ze zákona o ochraně přírody a krajiny. V nich je uvedeno, že platí kouření lese, rozdělování metrů nebo udržování zákazu otevřeného ohně v lese či okraje vzdálenosti do 50 od lesa, rozdělování a udržování otevřeného ohně ve volné přírodě, táboření v lese a ve volné přírodě mimo vyhrazená místa, odhazování hořicích nebo doutnajících předmětů a spalování odpadů i dalších hořlavých látek na volném prostranství či jejich hromadění v blízkosti lesních porostů a polí.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Michal Bogáň, KRNAP