Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Do Ohnišťan se výsadbou stromů a keřů vrací původní biotop

24. 4. 2023

page.Name
Nadšení dobrovolníci, rodiny s dětmi a členové místních spolků s odborným dozorem lesního hospodáře a autorky projektové dokumentace v Ohnišťanech nedaleko Nového Bydžova společně vysadili 87 stromů a 450 keřů převážně krajových odrůd.

Touto výsadbou, na níž Nadace ČEZ přispěla částkou 85 tisíc korun, se pokusili obnovit sad v místech, kde původně rostl. Hlavním cílem je vrátit do místní krajiny původní biotop, který se zde historicky nacházel. Sad navrhli odborníci v tradičním duchu. Místní i návštěvníci se mohou těšit na 87 ovocných stromků. Jabloně, hrušně, slivoně a třešně budou poskytovat nejen stín v horkém létě, ale i výborné plody.

K výsadbě byly vybrány původní staré krajové odrůdy vhodné pro tuto oblast. Sad bude doplněn pásem keřů v počtu 450 kusů, vysazeny byly šípková růže, trnky lísky, kaliny, bez černý, ptačí zob, zimolez, řešetlák a další druhy. Křoviny budou sloužit zejména jako přirozená ochrana sadu, hranice a jako úkryt a zdroj potravy pro ptactvo, včely a hmyz.

Výsadba i další péče bude zajištěna obecní svépomocí. „Sad, který zde byl původně, chceme pro nás i další generaci obnovit tak, aby sloužil a byl plnohodnotnou součástí obce. Děkujeme Nadaci ČEZ za příspěvek, díky kterému můžeme výsadbu realizovat a všem dobrovolníkům, co přišli pomoci, za účast,“ řekla starostka obce Eva Jiříčková.

(hyš-šlb)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Nadace ČEZ