Pondělí

20. května 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Dobrovolníci se mohou hlásit do dalších Týdnů pro krajinu

21. 4. 2023

page.Name
Od Šumavy až po Moravskoslezské Beskydy mohou letos pomáhat dobrovolníci při deseti týdenních turnusech akce Týdny pro krajinu, které Hnutí DUHA pořádá už 26 let. Budou zachraňovat rašeliniště, revitalizovat třešňový sad či ochraňovat cenné louky. Pomáhat mohou také s odstraněním dopadů kůrovcové kalamity či s uzdravováním zemědělské krajiny. Lidé při Týdnech pro krajinu doposud odpracovali téměř 90 tisíc hodin.

Stále viditelné problémy naší krajiny – dopady intenzivního zemědělství, lesy zničené kůrovcem i nešetrnou těžbou, chybějící krajinotvorné prvky – přitahují k tématu velký zájem veřejnosti. I proto Hnutí DUHA už druhé léto po sobě rozšiřuje počet lokalit, na nichž může kdokoliv vlastníma rukama přispět k ochraně krajiny, na celkem deset. V itineráři zůstávají oblíbená a atraktivní lokality: Radějov v Bílých Karpatech, CHKO Jeseníky a revitalizace rašelinišť na Šumavě. Novinkou pro letošní ročník jsou turnusy v chráněných krajinných oblastech  v Beskydech a na Pálavě.

Zemědělskou krajinu budou účastníci ozdravovat při dvou týdenních turnusech na jihu Moravy v sociálním podniku Jasan u Velkých Hostěrádek a na Dobrodružném statku u Běhařovic na Znojemsku. Pro zájemce o ochranu přírody z Ukrajiny, kteří v České republice našli azyl před ruskou agresí, je připravena týdenní revitalizace třešňového sadu na Olomoucku. Čeká je tu i program v širším kontextu ochrany krajiny u nás a možností dalšího aktivního zapojení.

Týdny pro krajinu podpoří výzvu Zachraňme lesy, která nyní spojuje více než 82 tisíc lidí v apelu na poslance a poslankyni, aby připravili lepší zákon o myslivosti a kampaň Tohle žeru s více než 30 tisíci podpisy prosazující změnu na podporu šetrných zemědělců a zdravé krajiny. Akce se koná díky finančnímu řetězci desítek individuálních dárkyň a dárců. Lidé se mohou k finančnímu zázemí šestadvacátého ročníku pomoci přírodě stále připojit na https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/. Kromě veřejnosti zajišťuje projekt nadace Alstom Foundation a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Podle Filipa Bati, koordinátora dobrovolnic a dobrovolníků z Hnutí DUHA, se snaží propojit zážitky s pocitem dobře odvedené práce, přináší široké veřejnosti možnost se aktivně a prakticky podílet na řešení problémů současné české krajiny. „To přímo v terénu s pomocí a pod dohledem zkušených osob, které se na daných místech věnují ochraně přírody již celá léta,“ řekl.

Jak uvedl Jiří Beneš, vedoucí Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA, díky velkému zájmu o účast na dobrovolných turnusech v minulých letech bylo i letos rozšířeno množství lokalit, kde se bude pomáhat s ochranou cenných lokalit a obnovou pestrých a odolných lesů. „Na naše Týdny přijíždějí lidé různého věku a povolání, potřebu pomoci krajině vnímáme napříč společnostmi,“ dodal

Termíny Týdnů pro krajinu

22.6.-29.6.2023

Dobro-družný statek

1.7.-8.7.2023

Sociální podnik Jasan

8.7.-15.7.2023

Město Albrechtice

15.7.-22.7.2023

CHKO Jeseníky

29.7.-5.8.2023

CHKO Beskydy

5.8.-12.8.2023

Šumava

19.8.-26.8.2023

Radějov

26.8.-3.9.2023

Osoblažsko

2.9.-9.9.2023

Šternberk

9.9.-16.9.2023

CHKO Pálava

(hyš-tm)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto