Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

11°

Svátek má

Duben ještě tam budem? Jarní mrazy mohou poškodit vykvetlé rostliny

11. 4. 2023

page.Name
Mnohým návštěvníkům Orlických hor v posledních dnech mohla vytanout na mysl tato lidová pranostika, neboť zima se ještě opravdu nevzdává. Jak lze z oné pranostiky vyvodit, nejde o nic nového a překvapivého. S klimatickou změnou se však mění fenofáze, tedy fáze vývoje organismu, jako jsou rašení, pučení či kvetení.

V posledních týdnech se střídalo velmi teplé počasí s poměrně velkými mrazy a sněžením. Velice brzy vykvetlým jarním rostlinám tedy hrozí, že je mrazy fatálně poškodí. Pro nás lidi je samozřejmě největším rizikem poškození zemědělských plodin. I když se tyto jevy na horách oproti podhůří a nížinám projevují spíše nepatrně, jeden jev přesto pozorujeme.

Záplavy a koberce bledulí jarních, kterými jsou Orlické hory pověstné, bylo možné pozorovat v plné kráse brzy na jaře v nižších polohách. Ve vyšších polohách, kde by bledule v současné chvíli dosahovaly optima, jsou porosty poškozeny mrazem. Bledule si s mrazem velmi dobře poradí, jen jejich květy jsou z většiny omrzlé.

Věděli jste, že Český hydrometeorologický ústav již dlouhá desetiletí fenofáze rostlin každoročně monitoruje a vyhodnocuje? Aktuální informace naleznete zde: https://info.chmi.cz/bio/mapy.php?type=fenologie A jako další čtení doporučujeme: https://ct24.ceskatelevize.cz/.../3573003-fenofaze-se . ..

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Petra Svobodová, Lada Jakubíková