Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

Grand šampionka Jersey výstavy hospodářských zvířat je z chovu ČZU

28. 4. 2023

page.Name
Celkem devět želízek v ohni měly Statky České zemědělské univerzity (ČZU) na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně. V soutěžích hájily barvy ČZU dvě krávy a dvě jalovice plemene Holstein a čtyři krávy a jedno tele plemene Jersey.

Výstava se konala v rámci Mezinárodního veletrhu pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH. Na brněnském výstavišti zvířata doprovázeli zootechnici a vodiči ze Statků ČZU a učni ze Střední lesnické školy a středního odborného učiliště Křivoklát Písky, oboru veterinářství. Dvě z mladých vodiček zabodovaly už v soutěži Junior Team v kategorii 11 až 15 let. Druhé místo vybojovala se svou svěřenkyní, holsteinkou Ester, patnáctiletá Lucie Viedemannová. Třetí skončila stejně stará Anička Novotná s holsteinkou Emou. S těmito jalovicemi ale uspěli i jiní vodiči v dalších kategoriích Junior Teamu.

Skvělé úspěchy slavilo plemeno Jersey. Letošní vítězkou v kategorii starších dojnic na třetí a vyšší laktaci a grand šampionkou je LANY Critic Sansa (na snímku s juniorskými vodičkami Lucií a Janou Viedemannovými a Ivem Ždánským), která zároveň získala ocenění za nejlepší vemeno. LANY Janko Margaery, další z dojnic z farmy ČZU v Lánech, skončila ve stejné kategorii na druhém místě. V kategorii prvotelek je jerseyka jménem LANY Janko Missandei čtvrtá.

Reprezentantky jerseyského plemena z chovu Statků ČZU tradičně na výstavách sklízejí vavříny. Zatím nejlepší byl rok 2019, kdy jsme vyhráli dvanáct ze čtrnácti možných pohárů. Měli jsme grand šampionku, vicešampionku, krávu s nejlepším vemenem, nejlepší prvotelku, druhou nejlepší prvotelku i nejlepšího vodiče,“ řekl k úspěchům tohoto skotu předseda Ivo Ždánský.

Lucka Viedemannová a Anička Novotná získaly poháry v soutěži mladých vodičů, ale s krávami i telaty ČZU uspěli i vodiči z jiných organizací. To, že jsme uspěli opět i letos, je především usilovná práce zootechniků, vodičů i budoucích veterinárních techniků, za což jim velmi děkuji. On vlastně letošní úspěch byl větší, než se zdá, protože se umístily na stupních vítězů v jiných kategoriích i plemenicích, které se přímo na Požárech narodily, nebo už i jejich potomstvo,“ dodal Ždánský.

Třetí den šampionátu patřil na letošní Národní výstavu hospodářských zvířat soutěži holštýnského skotu, dalšího plemene, na které se Statky ČZU specializují. Zde opět uplatnily své vodičské schopnosti juniorky Lucie Viedemannová a Anna Novotná. Se svými svěřenci se umístili na druhém a třetím místě v kategorii dětí 11 až 15 let. Mezi šest nejlepších jalovic-holštýnek se do finále probojovaly Ester i Ema.

(hyš-lp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ČZU