Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

K Boubínskému jezírku se v létě bezpečně dostanete po náhradní trase

24. 4. 2023

page.Name
K Boubínskému jezírku se lidé od poloviny června dostanou po náhradní trase. Navrhly ji Lesy České republiky. Boubínský lesní závod vyrobí a na trasu instaluje povalové chodníky, mostek i schody, vše za půl milionu korun.

Původní cesta i naučná stezka pralesa jsou už přes rok uzavřené kvůli nebezpečí pádu souší. Ty nelze v jádru pralesa odstranit ani zlomit. Nová trasa povede po současné značené zelené z parkoviště Na Kaplici pod Boubínem kolem Stromu duše, památníku zemřelých při práci v lese a informačního střediska na Idině pile až na rozcestí. Odtud bude pokračovat po cestě Amortovka směrem k Boubínskému jezírku.

Asi sedmdesát metrů před ním trasu odkloníme vpravo do porostu na první povalový chodník. Přes Kaplický potok návštěvníky převedeme po novém mostku a dále půjdou po nezpevněné cestě, kde se po dalším povalovém chodníku dostanou po dřevěných schodech až na hráz Boubínského jezírka. Tam trasa končí, zpět se musí vrátit stejnou cestou,“ řekl Miloš Juha, ředitel boubínského lesního závodu Lesů ČR.

Podle něj je půda v tomto místě podmáčená, proto je třeba do porostu položit chodníky. „Instalujeme je ale jen dočasně a na dřevěné obložení bez kovových součástí. Vše odstraníme poté, co se návštěvníci vrátí na původní trasu, tedy až souše samy spadnou. To může trvat několik dní, měsíců, ale i let,“ dodal.

V souvislosti s náhradní trasou požadují Lesy ČR Městský úřad Vimperk o změnu opatření obecné povahy zakazující vstup do jádra Boubína. Zpřístupní se tak zatím uzavřený úsek od Amortovky směrem k jezírku, kde už nebezpečí nehrozí a kde, protože nejde o jádro pralesa, povolila Správa národního parku Šumava zpracovat sedm souší.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: František Janout