Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kolínská výstava Návrat k přírodě aneb Obraz krajiny v běhu staletí

24. 4. 2023

Kolínská výstava Návrat k přírodě aneb Obraz krajiny v běhu staletí 9 snímků
Kdo má rád přírodu a krajinu, měl by zavítat do Červikovského domu Regionální muzea v Kolíně, kde se už jen necelý týden bude konat zajímavá výstava Návrat k přírodě aneb Obraz krajiny v běhu staletí. Do neděle 30. dubna se zde prezentuje část bohatého sbírkového fondu, který představuje krajinu jako výrazný motiv výtvarného umění.

Koncepce výstavy nestojí na pouhé chronologické řadě děl od baroka až do současnosti, jak by mohl její název mylně napovídat. Konfrontuje spíše podobné krajinné náměty od různých autorů z rozmanitých časových etap či použití různých výtvarných technik a stylových fines. Vystavená díla odrážejí také estetický a citový postoj ke krajině, který se v průběhu staletí výrazně změnil.

Prezentována jsou nejen díla malířů a fotografů, jejichž jména zaujímají na české a světové výtvarné scéně přední místo, ale také autorů regionálních či lokálních, spojených přímo s Kolínem či širším Kolínskem. Ze známých jmen jsou to Antonín Mánes, zakladatel české krajinářské malby 19. století, nebo mistr zimních nálad František Kaván, malíř vodních toků Václav Radimský, fenomenální Václav Špála či fotografové Josef Sudek a Jaromír Funke.

I když díla těchto výtvarníků budou jistě přitahovat zraky všech návštěvníků, na výstavě najdeme mnohem více prací, které nás zaujmou svou originalitou. Odcházející návštěvník bude znát mnohem více originálních a zajímavých autorů. Aby se návštěvníkům krajinou putovalo lépe, atmosféra vystavených děl dokreslovala i vybrané úryvky básní od českých autorů, a to jak těch, které známe ze školních čítanek, tak i těch, jež působili či působí v Kolíně.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: RM Kolín