Sobota

10. června 2023

Nyní

18°

Zítra

16°

Svátek má

Krajská centrála cestovního ruchu vyrazila do Kuksu uklidit po turistech

18. 4. 2023

page.Name
Měsíc duben patří po celé České republice úklidu naší krásné krajiny. Ani Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu nezahálela a pustila se do úklidu společně s organizací Ukliďme Česko.

Jako vhodnou lokalitu k úklidu si zvolila blízké okolí obce Kuks, a to ne náhodou. V Kuksu se nachází krajské informační centrum s nově vzniklou prodejnou regionálních produktů, ve kterých najdete výrobky od našich místních výrobců s označením To nejlepší z Královéhradeckého kraje. Kromě služeb centra poté mohou turisté využít i ubytování v apartmánech, které také provozuje krajská centrála cestovního ruchu.

Přestože nám počasí nepřálo a celý den pršelo, podařilo se týmu jedenácti lidí za tři hodiny posbírat zhruba 120 kilogramů odpadu. Odpad byl tvořen převážně plastovými lahvemi a kovovými plechovkami, našla se ale i pneumatika z nákladního vozu. Odpad byl po dohodě s obcí Kuks odevzdán na sběrné místo u čistírny odpadních vod, kde ho obec náležitě zlikviduje,“ sdělila krajská koordinátorka pro udržitelný cestovní ruch Petra Bednářová, která celou akci organizovala.

Kuks patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst v kraji, vede tudy páteřní cyklostezka, a i když se místní obyvatelé snaží udržovat zde pořádek, jak ostatně sami při úklidu sdělili, není v jejich silách zbavit přírodu úplně všeho. „S tím jsme jim i přes nepřízeň počasí rádi pomohli,“ řekla Anna Chvátalová, jež v rámci této akce chodí přírodu uklízet pravidelně již několik let.

V příštím roce by organizátoři chtěli znovu stejnou akci uspořádat a byli by rádi, kdyby se stala pravidelnou. „Myslím, že se není za co stydět, když po někom na výletě seberete odpadky, dáte si je do svého batohu a při vhodné příležitosti je vyhodíte na správné místo, které je k tomu určené.“ doplnila Lenka Skrbková, která v rámci úklidu nalezla například dětskou kabelku.

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje založená 1. prosince. 2021. Jejím cílem je zajišťovat marketing v oblasti cestovního ruchu, spolupracovat při tvorbě a provádění destinačního managementu v regionu či prosazovat společné zájmy s poradními orgány v oblasti rozvoje cestovního ruchu. V rámci své strategie se centrála aktivního podílu na udržitelných aktivitách v oblasti cestovního ruchu.

(hyš-pb)
redakce@prirodatv.cz
Foto: KCCR