Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Na čtyřproudé silnici v Beskydech auto srazilo vlka, střet nepřežil

3. 4. 2023

page.Name
Na základě telefonického oznámení o mrtvé psovité šelmě se do místa nedaleko Metylovic v Beskydech vydal myslivecký hospodář z tamního mysliveckého spolku. Poté byli přivoláni odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Ti potvrdili, že šlo s největší pravděpodobností o vlka. Zvíře bylo převezeno na pitvu, proběhne také genetická analýza této šelmy.

„Ke srážce došlo v kritickém místě migračního koridoru velkých savců, který spojuje Chráněnou krajinnou oblast Beskydy se Štramberskou vrchovinou. Čtyřproudá silnice není adekvátně zprůchodněna pro velké savce a bohužel tu dochází k desítkám úmrtí zvířat ročně. Tentokrát to byl vlk, ale hynou zde pravidelně také lišky, jezevci, srny a další spárkatá zvěř,“ vysvětluje Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Silnice je od roku 2018 zcela oplocena od Místku po Frýdlant nad Ostravicí a vytváří pro zvířata téměř nepřekonatelnou bariéru. Migrující zvěř zde často chodí stovky metrů podél plotu, a pokud narazí na přerušené oplocení, může vběhnout do prostoru silnice jako do pasti. To se stalo osudným také nalezenému vlkovi.

„Víme, že toto místo je problematické a budeme se snažit se správcem komunikace, kterým je Ředitelství silnic a dálnic, najít řešení. Je potřeba lépe navádět do podchodu, který je vzdálen asi půl kilometru od migračního koridoru. Současný podchod ale velkým šelmám ani jelenovitým nevyhovuje, protože je příliš nízký a dlouhý. Kvůli vodoteči se navíc nedá prohloubit. Ideální by proto bylo vybudování nového nadchodu. Důležité je to i pro větší bezpečnost řidičů,“ uvedl Tomášek.

Konec zimy je obecně obdobím, kdy se mladí, odrostlí vlci vydávají hledat nová území a partnery k založení nové vlčí rodiny. Putují na velkou vzdálenost a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc, ať už při pohybu po svém území, nebo při hledání nového domova. Výsledky genetické analýzy by měly přinést informace, odkud sražený vlk pochází.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook