Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Na počátku bylo dřevo aneb Příběh dřevostavby u Národního divadla

29. 4. 2023

Na počátku bylo dřevo aneb Příběh dřevostavby u Národního divadla 17 snímků
Nevšední podívaná se nabízí nejen obyvatelům Prahy, ale i českým či zahraničním turistům, kteří v těchto dnech procházejí prostory náměstí Václava Havla mezi starou budovou Národního divadla a Novou scénou. V souvislosti se Salonem dřevostaveb, který se koná do 17. května v Pražské tržnici v Holešovicích, zde byla totiž vytvořena velká dřevěná výstavní instalace nazvaná Příběh dřevostavby.

Tomu předcházela událost Den dřevěné architektury v sále při piazzettě Národního divadla, kde se účastníci dozvěděli vše o dřevěné architektuře, představena byla mozaika architektů, výběrový veletrh zaměřený na dřevostavby, výkladní skříň oboru a nových technologií. Samotná venkovní výstava byla organizátory pojata jako svérázná dřevěná instalace.

Divák prochází lehkou dřevěnou krajkou – koridorem ze surových dřevěných latí a masivních terasových prken – až k hmotné stavbě z opracovaných CLT panelů, ze kterých na náměstí vyrostl celý altán. „Výsledkem je projekt, který slouží všem, kdo chtějí v centru Prahy spočinout v prostředí s vůní dřeva a nechat se inspirovat stavební možnostmi přírodních materiálů,“ vysvětlují organizátoři ze Salonu dřevostaveb.

Na místě byla vytvořena 37 metrů dlouhá dřevostavba, která by nemohla vzniknout bez lídrů v oboru dřevostaveb, jako jsou architektonické studio a realizační firma Prodesi/Domesi, dále český výrobce uceleného stavebního systému z masivního dřeva NOVATOP, dřevařská společnost Serafin Campestrini, projekční kancelář a realizační firma A2 Timber.

Je třeba říci, že instalace vzbuzuje velký zájem veřejnosti, a to i zahraniční. „Moc mě tato venkovní výstava překvapila a jsem rád, že jí můžeme procházet. Přijeli jsme s manželkou z Francie, kde dřevostavby prožívají velký boom. Po předcích jsme zdědili starý dům v dost špatném stavu. Nechali jsme ho zrekonstruovat a dostavět dřevostavbou. Vypadá to nádherně a dřevostavbám fandíme,“ prozradil nám Nicolas Rozier z města Rouen.

Také Petra a Marcelu Fričovy z Olomouce výstava moc potěšila. „Syn si nechal před rokem na okraji Olomouce postavit dřevostavbu a je velice spokojen. Najal si na to architekta, který vše perfektně zvládl, a musím s radostí konstatovat, že jde o krásné bydlení,“ řekl Petr a jeho žena Marcela doplnila, že propagace dřevostaveb je velice záslužná. „Myslím si, že je to bydlení budoucnosti.“

Samotný Salon dřevostaveb od svého vzniku v roce 2005 šíří osvětu o moderní dřevěné architektuře i o progresivním a udržitelném stavění ze dřeva. Každým rokem zviditelňuje prostřednictvím výstavy a publikace výběr nejzajímavějších architektonických realizací poslední doby. Salon, jako festival, nabízí veřejnosti výběrovou přehlídku současné dřevěné architektury v Čechách a na Slovensku.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar