Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na rybníku Ochozňák se objevil samec husy velké s červeným krčním límcem

16. 4. 2023

page.Name
Při monitoringu vodního ptactva byl v březnu na rybníku Ochozňák Pavlem Jakešem z Holubova v Chráněné krajinné oblasti Blanský les zaznamenán pár husí velkých. Samec byl označen červeným krčním límcem s kódem H21. Podle tohoto čísla, které lze snadno odečíst pouhým okem, je možné dohledat podrobnější údaje o tomto konkrétním zvířeti.

Náš houser byl jako roční poprvé odchycen a označen límcem v roce 2020 na rybníku Velké Nákří u Dívčic na Českobudějovicku. Ještě téhož roku byl spatřen na jezeru Zicksee na východě Rakouska. Na léto 2021 se opět vrátil do jižních Čech, byl znovu pozorován na různých rybnících v okolí Českých Budějovic. Kde strávil zimu 2021 sice nevím, ale letos ji strávil až v Itálii, severně od Benátek. Je to světák.

Značení hus těmito velkými červenými límci je součástí projektu Sledování změn migrace husy velké a běží pod záštitou Safari Parku Dvůr Králové. Do projektu jsou zapojeny regionální pobočky České společnosti ornitologické, muzea a se svým pozorováním se můžete zapojit i vy. Více informací o projektu a možném hlášení vašeho pozorování najdete přímo na stránkách projektu ( http://www.waterbirdmonitoring.cz/ monitorovaci -programy/monitoring-hus/ ) a rovněž například na stránkách Jihočeského ornitologického klubu ( https://www.jok .cso.cz/projekty/projekty-a-pracovni-skupiny/skupina-pro-limcovani-a-vyzkum-husy-velke/ ).

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Pavel Albert