Sobota

10. června 2023

Nyní

19°

Zítra

17°

Svátek má

Nad novou obytnou zástavbou v Záměli dobrovolníci zasadili stromořadí

21. 4. 2023

page.Name
Zaměstnanci obce Záměl na Rychnovsku a tamního komunitního centra společně s dobrovolníky zasadili 28 ovocných stromů – 14 třešní a 14 švestek u nové obecní cesty podél místního potoka, která vznikne na obecních pozemcích po zápisu pozemkových úprav, a spojí novou zástavbu s bývalým pionýrským táborem.

Děkujeme Nadaci ČEZ za příspěvek, který nám pomohl získat prostředky na výsadbu. Nová polní cesta se stane příjemným místem pro procházky místních i turistů a příjemným bonusem bude sladké ovoce,“ řekl starosta obce Jiří Novotný. Třešně a švestky budou poskytovat nejen stín v horkém létě, ale i výborné plody. Zároveň alej bude sloužit jako úkryt a zdroj potravy pro ptactvo, včely a hmyz.

V Královéhradeckém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 38 projektů částkou téměř čtyři koruny. Loni dostal grant jeden žadatel. V Pardubickém kraji nadace podpořila 23 projektů částkou přes dva a půl milionu korun. V minulém roce grant dostaly čtyři žádosti. V kraji Vysočina to bylo od roku od roku 2011 dokonce 66 projektů s částkou téměř 5,8 milionu korun. V loňském roce se stromy sázely na 12 místech.

Nadace ČEZ letos pomůže vysadit téměř šest tisíc nových stromů, celkem jich nyní krášli českou krajinu už 113 tisíc. Jen letos v této souvislosti nadace podpořila 69 projektů v celé republice, což je třetí nejvyšší počet od spuštění programu v roce 2011. Česko bude krášlit a ozdravovat už 113 066 stromů a jiných dřevin.

V rámci grantu Stromy mohou o příspěvek až 150 tisíc korun kromě obcí žádat i různé neziskové organizace, spolky či školy. I když aleje a stromořadí stále mezi žádostmi převažují, objevují se i projekty na revitalizaci parků, zastínění dětských hřišť a odpočinkových míst, zakládají se arboreta či obnovují bývalé obecní sady.

(hyš-šlb)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ČEZ