Čtvrtek

22. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Pancéřové pěsti a protitankové rakety do rezervace nepatří, zasahoval pyrotechnik

10. 4. 2023

page.Name
Desítky kusů cvičné munice z éry působení sovětské armády odstranil přivolaný pyrotechnik z rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. „Šlo o plánovanou akci. Jak zvířata spásají vysoké porosty, dostává se na světlo množství různé pyrotechniky z doby výcviku sovětských vojsk,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci v roce 2015 založila ve spolupráci s vědci.

Drtivou většinu nálezů tvořily pancéřové pěsti, tedy ručně odpalované protitankové granátomety, a protitankové rakety vystřelované z bojových vozidel pěchoty. Kromě několika téměř kompletních kusů šlo především o velké množství zbytků a částí těchto zbraní. „S nastupujícím jarem začne vegetace opět růst, proto bylo důležité nalezenou cvičnou munici odstranit ještě předtím, než ji znovu zakryje zeleň,“ řekl Dostál.

Mimo cvičné pyrotechniky se v minulých letech na území rezervace velkých kopytníků a v jiných částech bývalého vojenského prostoru Milovice našlo i mnoho ostré munice. „Šlo především o dělostřelecké a minometné granáty různých ráží,“ sdělil pyrotechnik Michal Zázvorka. Nebezpečné mohou být také projektily z bojových vozidel pěchoty, kde kromě standardních munic může jít také o tříštivo-trhavou munici. Naopak v případě leteckých pum šlo dosud v rámci výcvikového prostoru o cvičné systémy, podobně, jako u protitankových min.

„Přestože ve všech částech vojenského prostoru proběhl po odchodu armády pyrotechnický průzkum, i více než tři desítky let po odchodu vojsk munici stále nacházíme. Proto je důležité, aby návštěvníci v rezervaci a jejím okolí nesahali na žádné podezřelé kovové předměty,“ upozornil Dostál. V případě nálezu na území rezervace kontaktují ochránci přírody přímo pyrotechnika. Pokud návštěvníci najdou munici na okružní stezce kolem rezervace nebo v jejím okolí, měli by upozornit policii.

„Lidé by neměli podceňovat ani zdánlivě neškodné nálezy, jako jsou vojenské světlice. Ty dokáží vyvinout teplotu 2500 až 2800 stupňů Celsia,“ varoval Michal Zázvorka. Podle něj před časem u jednoho z vojenských prostorů právě podobný nález způsobil tragédii. Muž, který našel světlici, se jí pokusil odpálit z balkonu svého bytu. Kvůli neodborné manipulaci však došlo k nešťastnému odrazu, po kterém uvnitř bytu uhořela jeho manželka.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina