Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Podaří se zachránit klentnickou lípu? Poškodila ji letní bouřka

25. 4. 2023

page.Name
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR společně se Správou Chráněné krajinné oblasti Pálava v příštích týdnech podniknou kroky k záchraně památné klentnické lípy, loni poškozené při jedné z letních bouřek.

Život se s žádným nemazlí a poslední roky byly těžké i pro památnou lípu, rostoucí od roku 1791 u sochy sv. Jana Nepomuckého v Klentnici nedaleko Mikulova. Prudká bouřka doprovázená nárazovým vichrem loni v létě strom těžce poškodila. Ihned po bouřce ji ochránci přírody nechali ošetřit, zbývající větve byly zkráceny a navzájem provázány dynamickými vazbami. 

Bohužel se ukazuje, že ani to nestačí. Odborníci z řad dendrologů a arboristů se jednoznačně shodli na tom, že po olistění a zvětšení objemu hmotnosti korun během další vegetační sezóny je téměř jisté, že došlo k další havárii. Důvodem je tak zvaná tlaková vidlice přímo nad dutinou, která prochází skrz strom.

Veškerou váhu koruny drží jen tenká skořápka zdravého dřeva po části obvodu dutiny a hrozí, že se koruna rozlomí a odtrhne i část kmene, což by pro lípu mělo fatální důsledky. Pouze nadějí na záchranu i zajištění bezpečnosti v okolí stromu je ještě razantnější ořez – zkrácení větví až téměř na úroveň torza kmene. Zásah být proveden co nejdříve, ideálně do konce dubna, poté může být obnoveno zastřešení dutiny. 

Lípy obvykle dobře snášejí i silnější zásahy a ochotně obrážejí brzy po ořezu. Ochránci přírody věří, že prastará klentnická lípa tady bude v nové, poněkud skromnější podobě, ještě mnoho let. Prodloužení jejího života jistě ocením i spoustu běžných i vzácnějších obyvatel dutého kmene, jako je třeba vyhynutím ohrožený kovařík rezavý.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Pálava