Středa

17. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Podle odborníků ohrožuje Pohořský rybník komerční rybolov

25. 4. 2023

Podle odborníků ohrožuje Pohořský rybník komerční rybolov 4 snímků
Velké obavy o osud Jiřické nádrže, tedy Pohořského rybníka, v jádrové části Přírodní památky Novohradské hory mají hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd České republiky a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích společně s dalšími odborníky a veřejností.

Tento jedinečný horský ekosystém malé říčky Pohořský potok a přibližně dvě stě let starého rašelinného rybníka se ještě donedávna vyznačoval čistou vodou a neporušenými přírodními poměry s původními druhy vzácných živočichů včetně ohrožené střevle potoční.

Komerční rybolov a vysazování velkých dravců, které se v nádrži v současné době provozují, však výrazně ničí původní společenstva ryb i obojživelníků. Odborníci proto apelují na Krajský úřad Jihočeského kraje, aby Jiřická nádrž získala patřičnou ochranu a byla zahrnuta do připravované Přírodní památky Pohoří na Šumavě. K tomu založili také petici a ePetici, v níž se mohou vyjádřit svým podpisem i občané. https://www.avcr.cz/.../Komercni-rybolov-devastuje.../

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: NP Šumava