Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Rozstřílené terče, kabely i rozpadlý krmelec. Úklid v rezervaci pokračuje

26. 4. 2023

page.Name
Další místa bývalého vojenského prostoru Milovice přestávají připomínat černou skládku. V rezervaci velkých kopytníků pokračuje již třetí měsíc úklid nebezpečných pozůstatků po činnosti armády i černých skládek, které se na rozsáhlém území začaly objevovat po odchodu vojáků.

„Největší nebezpečí představují zbytky různých železných konstrukcí, které trčí ze země. Znamenají riziko zranění návštěvníků, zvířat i zničení techniky, která se na území bývalého vojenského prostoru pohybuje,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila ve spolupráci s vědci.

Velkou část odklizeného nepořádku představují i ​​rozstřílené plechové terče, které mohou rovněž zranit lidi i návštěvníky. K tradičním nálezům patří také izolace z nejrůznějších kabelů. Jejich zbytky jsou připomínkou „zlaté horečky“, kdy skupiny hledačů po odchodu armády v 90. letech minulého století vykopávaly v bývalém vojenském prostoru kilometry kabelů. Zatímco vlastní kabely, především ty měděné, tehdy skončily ve sběrnách, jejich gumové izolace se tři desítky let válely na mnoha místech vojenského prostoru. Na vlastní náklady je nyní odklízejí ochránci přírody.Kromě velkého množství plastových PET lahví, rozbitého skla, plechovek od nápojů nebo starých hadrů ochránci odklidili také rozpadlý krmelec. „Vysloužilé krmelce nebo posedy jsou nebezpečné v tom, že obsahují množství hřebíků. Jednotlivá prkna nebo břevna přitom často leží tak, že špičky hřebíků míří kolmo nahoru a mohou poranit procházející lidi nebo zvířata,“ řekl Dostál. Dřevěné části krmelce bez hřebíků ponechali ochránci přírody na místě k zetlení, zbývající části odklidili.

Část úklidu bývalého vojenského prostoru financuje neziskovou organizaci z výtěžku veřejné sbírky. Činnosti prováděné ručně provádí zdarma, z vybraných peněz financuje výhradně práci těžké techniky. Úklid rezervace každoročně vrcholí na konci zimy a na začátku jara, kdy spasená vegetace přestává na několik týdnů zakrývat nepořádek nahromaděný za celé desetiletí. Úklid se nyní soustředí do těchto částí rezervace, které se území spásanému velkými kopytníky připojily naposledy.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina