Pondělí

20. května 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Vydejte se do přírody po svých, nejezděte do lesa autem

2. 4. 2023

page.Name
Ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Český les společně s lesníky z Lesů ČR a policisty z tachovského obvodního oddělení Policie ČR stále častěji řeší neoprávněné vjezdy motorových vozidel do lesa. Ať už v tom brání závora, nebo ne, vjezd a stání motorových vozidel v lesích zákon nedovoluje.

V chráněné krajinné oblasti a obecně v lesích zákon zakazuje vjíždět a parkovat motorová vozidla a obytné přívěsy mimo silnice a místní komunikace či místa vyhrazená. Smyslem zákazu je minimalizovat vyrušování, ničení a možné znečištění přírody. Pomozte nám prosím zdejší přírodu chránit a vydejte se obdivovat její krásy pěšky nebo na kole,“ vyzval Miroslav Žižka ze Správy CHKO Český les.

Podle něj výjimku mají pouze řidiči s platným povolením k vjezdu vydaným vlastníkem lesa nebo Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Lesníci s ochranáři a policisty připravují na prodloužený velikonoční od 7. do 9. dubna v okolí vrchu Havran kontrolní akci.

„Pokud lidé nebudou zákaz dodržovat, můžeme na místě v příkazním řízení uložit pokutu dosahující až dva tisíce korun. Pokud zjistíme porušení zákona o ochraně přírody a krajiny nebo lesního zákona, může být postih mnohonásobně vyšší,“ uvedl František Čurka z Policie ČR. Zákaz má své důvody.

„Na lesních cestách se pohybuje více lesní techniky, která odváží z lesa kůrovcové dřevo. Ta musí projet. Lidé tak komplikují lesní hospodaření, vystavují se nebezpečným situacím i zbytečné pokutě,“ vysvětlil Ludvík Jüthner, lesní správce z Přimdy, který zároveň vzkazuje, že k romě toho je les jedním z mála míst, kde si lze odpočinout mimo silniční provoz . „Berte prosím ohled na ostatní návštěvníky a nechte svůj vůz na vyhrazených parkovištích,“ dodal.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Český les