Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

13°

Svátek má

Divocí koně a zubři místo golfového hřiště, u Lipna vznikla rezervace kopytníků

12. 5. 2023

page.Name
Nová rezervace velkých kopytníků vznikla v jižních Čechách nedaleko vodní nádrže Lipno. Na místě bývalého golfového hřiště na dohled od známé Stezky v korunách stromů vyrůstá lokalita pro zubry a divoké koně. První transport zvířat tam dnes odjel z rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

„Odchyt zvířat byl velmi náročný. Oproti předpovědi počasí se velmi rychle oteplilo, takže jsme museli spěchat, jinak by uspaným zvířatům hrozilo přehřátí,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina. Další převozy zvířat budou následovat v příštích dnech. Rezervaci u Lipna založila společnost Jihočeské ekofarmy, zvířata pro ni bezplatně poskytla ochranářská společnost Česká krajina. Lipenská rezervace je druhou v Jihočeském kraji a celkově dvanáctou v České republice.

„Jsme rádi, že je o tento moderní způsob péče o krajinu v Česku tak velký zájem. Rezervace po vzoru milovického projektu zakládají města, kraje, neziskové organizace, soukromí vlastníci pozemků a ode dneška i zemědělské podniky. Právě pro ně může být pastva velkých kopytníků do budoucna atraktivní, protože by mohla smysluplně řešit plochy, které musí nově zemědělci ponechávat bez hospodaření,“ vysvětlil Dostál. Další rezervace velkých kopytníků by v Jihočeském kraji mohla vzniknout ještě do léta.

Pastva velkých kopytníků velmi výrazně obnovuje a zvyšuje biologickou rozmanitost krajiny, a na rozdíl od pastvy hospodářských zvířat pomáhá také v oblasti ochrany klimatu. Pastevní ekosystémy totiž váží o 50 procent více uhlíku, než veškeré lesy na Zemi. Příprava převozu zvířat do Jihočeského kraje se neobešla bez komplikací. Před několika dny uhynula mladá zubří samička, která měla k Lipnu rovněž odjet. Příčinou byl nouzový režim zásobování vodou, který musela rezervace v bývalém vojenském prostoru zavést, protože již dva a půl roku marně čeká na souhlas se zřízením napajedla.

„Ani smrt vzácného zvířete na situaci bohužel nic nezměnila, na souhlas se zřízením napajedla čekáme dál. Tento případ vyvolal velkou kritiku práce úřadů v České republice ze strany veřejnosti. Pro upřesnění musím doplnit, že vznik napajedla neblokují úředníky z Milovic, protože rezervace zasahuje i na území mimo katastr města,“ dodal ředitel České krajiny.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina