Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Evropský den chráněných území: Stavíme na našich kořenech

24. 5. 2023

page.Name
Evropský den chráněných území slaví Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) každoročně 24. května. Letos jej evropská Federace EUROPARC vyhlásila pod heslem Stavíme na našich kořenech – pro KRNAP je hlavní poselství jasné - letos přece slavíme 60. narozeniny!

V pátek 19. května jsme oslavili 60. výročí vzniku nejstaršího českého národního parku ve Vrchlabí společně se stovkami místních a za přítomnosti hostů z řad vědecké i regionální sekce. Nejbližšími dalšími akcemi jsou koncert našich trubačů a hudebníků ze ZUŠ Karla Halíře ve Vrchlabí v evangelickém kostele v Křížlicích v pátek 2. června od 19 hodin. V sobotu 3. června odpoledne se poprvé s narozeninovou roadshow bude Den dětí v Jablonci nad Jizerou od 14 do 18 hodin a v Janských Lázních při zahájení letošní lázeňské sezóny.

Nemá samozřejmě smysl se jen otáčet zpátky, do minulosti. Ale nezapomenout na vlastní kořeny je životní nutnost. Bez kořenů nemůžeme žít. Bez kořenů to zkrátka nejde, proto je důležité vědět, jaké jsou a co potřebují, aby dobře prosperovaly,“ říká Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP, která však na svých kořenech stavíme i v péči o krkonošskou přírodu. Jen před pár týdny skončila společná práce jejích kolegů a spousty dětí z krkonošských škol na loukách Krkonoše při hrabání stařiny tak, aby měly kvetoucí rostliny šanci dostat se ke světlu.

Dříve to dělali krkonošští horáci, horští hospodáři, kteří po druhé světové válce prakticky zmizeli, byli vyhnáni nebo jim v hospodaření tehdejší režim bránil. V posledních desetiletích se však naštěstí s podporou Správy KRNAP na hory hospodáři vracejí, o další desítky hektarů luk se Správa KRNAP stará vlastními silami. Ke kořenům vracejí postupně lesníci také krkonošské lesy. Pomáhají jim vracet někdejší druhovou skladbu, přírodě blízko prostorovou i věkovou strukturu.

Krkonošským lesům a také rašeliništím se vrací vláha, kterou z nich historicky odvedla rozmanitá meliorační opatření. To pomáhá jak návratu pestrosti krkonošské lesní přírody, biodiverzity, tak i podstatným způsobem zvyšuje zádržnou schopnost krkonošské krajiny a zvyšuje její odolnost vůči postupující změně klimatu.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP