Pátek

19. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Jen kousek od Rychnova nad Kněžnou leží přírodní oáza Les Včelný

9. 5. 2023

page.Name
Leží v Orlické tabuli na řece Kněžné. Řeč je o Rychnově nad Kněžnou, malém městě na severovýchodě Čech, které je kouzelným místem s nádherným zámkem, přilehlým parkem a také příjemným centrem. Stojí určitě za návštěvu a jeho krásné okolí zcela jistě potěší milovníky přírody a toulání se v lesních zákoutích. Nikdo neudělá chybu, když se vypraví do přírodní památky Les Včelný, jež se nachází nedaleko samotného centra města.

Ze Starého náměstí se lze vydat směrem k Poláčkovu náměstí a pak k rychnovskému zámku. Poté se chodci nebo cyklisté vypraví Kolowratskou ulicí, navážou na ulici Nad zvonicí, na jehož konci začíná pěšina s červenou turistickou značkou vedoucí právě k Lesu Včelný. Podél této trasy jsou rozmístěny lavičky, kde je možné si odpočinout, a také dřevěný altánek.

Samotný Les Včelný, jenž má rozlohu 238 hektarů, byl v roce 1996 vyhlášen k ochraně lesního komplexu podél Javornického potoka. Jeho poloha byla vždy využívána nejen k hojným rekreačním účelům, ale také má přírodovědné hodnoty. Návštěvníci se mohou kochat hojnou květenou. Roste zde totiž až 400 druhů rostlin, což představuje zhruba čtvrtinu druhového bohatství Orlických hor.

Kromě přísně chráněných orchidejí, zde rostou okrotice bílá, střevičník pantoflíček, lilie zlatohlávek, orlíček obecný, kyčelnice devítilistá, lýkovec jedovatý a mnohé další rostliny. Za pozornost stojí rovněž zdejší fauna, kterou tvoří například několik druhů obojživelníků a plazů, jako jsou ropucha obecná, skokan hnědý, ještěrka živorodá, slepýš křehký, užovka obojková či kriticky ohrožená zmije obecná.

Z významnějších ptačích druhů tam v porostech hnízdí káně lesní, puštík obecný, sýkora parukářka, budníček lesní nebo králíček ohnivý. Protože je nutné v Lese Včelný udržovat rovnováhu člověka s tamní přírodou, není zde podle návštěvního řádu v souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny dovoleno narušování či znečišťování území, zejména táboření, sběr přírodnin nebo ukládání odpadů.

„Vyšly jsme si s kamarádkou spíše naslepo tímto směrem a objevily Les Včelný. Byly jsme okouzleny jeho krásou a k tomu bylo ještě nádherné slunečné počasí. Určitě budeme tuto lokalitu doporučovat všem, kteří se vypraví do Rychnova nad Kněžnou. Je to ideální místo k tomu, aby člověk zapomněl na každodenní starosti,“ řekla návštěvnice přírodní památky Lenka Novotná z Nymburka.

Také Marek Končený z Prahy si tuto lokalitu velmi pochvaloval. „Byl jsem se podívat na rychnovský zámek a pak jsem se rozhodl vydat do okolní přírody. Na internetu jsem narazil na Les Včelný, zapnul navigaci, která mě dovedla do lůny úžasné přírody. Myslím si, že toto místo je ideální pro odpočinek nejen zdejších obyvatel, ale i těch vzdálenějších návštěvníků, jako jsem já. Doporučuji k výletu, stojí to určitě za to,“ uvedl pražský poutník Novotný.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar