Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ministerstvo nařídilo snížení emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice

10. 5. 2023

page.Name
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo úřední příkaz Krajskému úřadu Pardubického kraje, aby bezodkladně, a to nejpozději do 22. května rozhodl o změně integrovaného povolení pro uhelnou Elektrárnu Chvaletice.

MŽP tak reagovalo na místní podněty ekologických organizací Greenpeace, Hnutí DUHA a expertní skupiny Frank Bold, které často upozorňují, že elektrárna Chvaletice nemá již od 22. června minulého roku pravomocnou výjimku z emisních limitů pro rtuť a oxidy uhlíku. Již téměř 11 měsíců může kvůli otálení krajských úředníků bezdůvodně vypouštět více než trojnásobné množství rtuti nad evropským limitem. Krajský úřad by tedy měl urychleně snížit přípustné hodnoty znečišťování v integrovaném povolení na úroveň limitů. Proti rozhodnutí se však může Elektrárna Chvaletice odvolat a rozhodnout bude muset nakonec MŽP.

Neotálí však jen úředníci z Pardubického kraje, ale i úředníci MŽP, kteří jim přikazují rozhodnout. MŽP je ve skluzu s opětovným rozhodnutím o výjimce z emisních limitů, jíž v době ministra Richarda Brabce posvětilo a kterou loni 21. prosince pro její nezákonnost zrušil soud. Nevládní organizace proto apelují také na ministra životního prostředí Petra Hladíka, aby svůj úřad rozhýbal a táhnoucí se kauzu nezákonných emisních výjimek ukončil.

Zároveň upozorňují, že stále nedořešenou situaci kolem elektrárny Chvaletice způsobil samotný provozovatel elektrárny, který místo splnění nových limitů (což udělalo 92 ze 110 velkých spalovacích zařízení v ČR) nebo získání výjimek v mezích zákona neustále trvá na dlouhé a příliš velké výjimce, jakou zákon neumožňuje . Podobně postupuje v případě své další elektrárny Počerady, kde však soud ještě nerozhodl.

Jak uvedl Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, hnutí vítá, že ministerstvo životního prostředí nastavilo jasný termín, přes který už nesmí Krajský úřad v Pardubicích protahovat rozhodování o emisních limitech pro uhelnou elektrárnu Chvaletice. „Ostatně bylo na čase. Emisní výjimka neplatí od 22. června minulého roku a úředníci měli podle zákona povinnost rozhodnout do konce června či s prodloužením do konce srpna. Nyní to tedy bude 11 měsíců a navíc se proti tomuto rozhodnutí může provozovatel odvolat a získat další čas, než finálně rozhodne ministerstvo. Mezitím elektrárna může vypouštět více než trojnásobek toxické rtuti nad limit pro ochranu zdraví lidí,“ řekl.

Podle Lukáše Hrábka, tiskového mluvčího Greenpeace, to bude zanedlouho rok, kdy elektrárna Chvaletice jede bez platné emisní výjimky. „Provozovatel tak dostal dost času na to, aby se snížila emise nebezpečných a toxických látek na zákonnou úroveň. Nyní díky rozhodnutí MŽP víme, že do konce května se konečně dozvíme, jestli tak učinil, nebo jestli rozhodnutí soudu naprosto ignoroval,“ dodal.

Eliška Beranová, právnička Frank Bold, která se případu dlouhodobě věnuje, sdělila, že provozovatel elektrárny Chvaletice již od srpna roku 2021 profituje z pomalého postupu správních orgánů a vyhýbá se plnění emisních limitů, které dopadají na všechna podobná zařízení. „Ministerstvo životního prostředí nyní vyslalo jasný signál, že zákony platí pro všechny a že nezákonný stav nelze dál tolerovat.“ 

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto