Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Na břehu rybníka ve Starém Místě vysadili nové stromky

3. 5. 2023

page.Name
Přirozený vzhled okolo vodní plochy v centru obce Staré Místo u Jičína zajistí výsadba nových stromů, kde dobrovolníci společně s místními hasiči vysadili 27 listnáčů a Nadace ČEZ tuto aktivitu podpořila částkou 150 tisíc korun.

Vodní plocha uprostřed obce je oblíbenou relaxační a odpočinkovou zónou pro místní i návštěvníky. Chyběly zde ale stromy a zeleň. Původní stav byl kritický, stromy byly dožilé, ohrožovaly okolí a proto byly vykáceny. Novou výsadbou dojde k revitalizaci celé plochy okolo rybníka.

Pro výsadbu byly vybrány speciální druhy dřevin. Duby letní, které jsou dlouhověké, odolávají povětrnostním podmínkám a nevadí jim kolísání spodní vody. Dále jeřáb prostřední, jenž patří do tohoto prostředí, a keře kaliny obecné pro zachování přirozeného vzhledu okolo vodní plochy. Jde o dřeviny, které se na tomto místě původně nacházely.

„Těším se, že místo uprostřed obce se stane vyhledávanou odpočinkovou lokalitou pro místní návštěvníky všech věkových kategorií. Rád bych poděkoval za příspěvek 150 tisíc korun Nadaci ČEZ, díky němuž jsme mohli výsadbu provést," řekl starosta obce František Másnica. Výsadba je konzultována s odbornicí v oblasti veřejné zeleně, která také zpracovala celý návrh.

Samotné sázení zajistili členové místního sboru dobrovolných hasičů, kteří pro obec zajišťují tyto práce a mají s nimi již zkušenosti, na starosti budou mít i následnou péči a zálivku. Vše proběhlo za dozoru a odborného dohledu. Na pomoc hasičům přišli dobrovolníci i zaměstnanci obce.

V rámci grantu Stromy mohou o příspěvek až 150 tisíc korun kromě obcí žádat i různé neziskové organizace, spolky či školy. Přestože aleje a stromořadí stále mezi žádostmi převažují, objevují se i projekty na revitalizaci parků, zastínění dětských hřišť a odpočinkových míst, zakládají se arboreta či obnovují bývalé obecní sady.

(hyš-šlb)
redakce@prirodatv.cz
Foto: obec Staré Místo