Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na rybníce Výtažník lze spatřit ukázkovou labutí rodinku

26. 5. 2023

Na rybníce Výtažník lze spatřit ukázkovou labutí rodinku 8 snímků
Na Padrťsku v Chráněné krajinné oblasti Brdy návštěvníci mohli v minulých letech vidět labutě velké a letos se stali svědky i zahnízdění jejich páru. V posledních letech není v Čechách úspěšné hnízdění tak běžné, proto je důvod k radosti.

Ukázkovou rodinku s vyklubanými šedavými mláďaty lze potkat na rybníce Výtažník. Sedm mladých mrňousků aktivně plave, loví něco snědku a poslušně následuje svou matku. Zatímco samec, který je v době hnízdění silně teritoriální, chrání hnízdo i mláďata proti všem vetřelcům. V typické póze s roztaženými křídly a nafouklým krkem může při pocitu ohrožení zaútočit i na člověka.

Proto není vhodné se s k labutím během hnízdění přibližovat. Jen z trochu větší dálky, kdy budou v klidu, ukážou svou krásu o to více. Labuť je od dávných dob symbolem půvabu, noblesy a vzorem monogamního svazku. Patří mezi druhy, které tvoří páry na celý život, pokud je smrt nerozdělí. Námluvy labutí jsou plné různých rituálů. Samice si se samcem navzájem probírají zobákem peří a při společných plavbách si jemně posykávají.

Dotýkají se hlavami a při spojení esovitě prohnutých krků vytvářejí obrazce ve tvaru srdce. Po páření snese samice pět až osm vajec a následujících 35 dní je zahřívá. Vyklubaná mláďata jsou pokrytá šedobílým prachovým peřím. Šedohnědá barva u mladých jedinců postupně bělá, ale trvá to někdy i více než rok, než se stane sněhobílou.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Brdy