Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na Valašsku roste luční orchidej, jedna z nejvzácnějších v zemi

25. 5. 2023

page.Name
Vstavač mužský, nebo-li „kukačka“, jak říkají místní, najdeme v Chráněné krajinné oblasti Beskydy skoro všude. Tedy všude tam, kde zůstalo tradiční hospodaření, spojené zpravidla s ručním kosením a pastvou ovcí. Takových míst je naštěstí na Valašsku pořád dost.

Pokud toužíte orchidejové louky vidět, vydejte se ve správný čas po turistických značkách vedoucích přes louky Vsetínských vrchů nebo Javorníků. Kvést tato luční orchidej začíná začátkem května a kvete až do konce června. Krásu vstavače mužského musíme obdivovat pouze na místě samém. Rostliny jsou totiž chráněny zákonem jako silně ohrožený druh a jsou také, stejně jako jiné orchideje, „nepřenositelné“.

Kořenový systém vstavačů je totiž velmi citlivě svázán s konkrétními podzemními houbami, bez kterých nemůže existovat. Královny našich luk vyžadují samozřejmě péči, jako již zmíněné kosení, případně pastvu, a to ve vhodném termínu, zpravidla od začátku července. Nesvědčí jim hnojení ani přílišná konkurence vysokých trav nebo statných bylin. Svět lučních orchidejí je tajemný a krásný v mnoha dalších ohledech. Stojím za to je obdivovat a věnovat jim péči.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: M. Popelářová, M. Běčáková