Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

13°

Svátek má

Nová lesní nádrž na Bruntálsku zadržuje v krajině vodu

10. 5. 2023

page.Name
Vodu v krajině zadržuje nová průtočná nádrž na toku Adamov, kterou za 10,2 milionu korun vybudovaly v katastru obce Karlovice na Bruntálsku Lesy České republiky. Podnik dokončil další projekt v rámci programu Vracíme vodu lesu.

Nádrž pojme na bezmála 10 tisících metrech čtverečních až téměř 17 tisíc kubíků vody. V některých místech je hluboká až čtyři a půl metru. Zemní hráz s jílovým těsněním je dlouhá 97 metrů a široká tři a půl metru. Výpustné zařízení hráze tvoří betonový požerák s jílovým těsněním, česlemi na zachycení nečistot a dubovou přístupovou lávkou. Bezpečnostní přeliv převede i stoletou vodu.

„Do nádrže přitéká voda dvěma koryty. Jedno vzniklo nově a vede přes velkou průtočnou tůň hlubokou půl metru,“ řekl Pavel Němčanský, vedoucí správy toků pro povodí Odry z Lesů ČR. I tento projekt vznikl v rámci programu Lesů ČR - Vracíme vodu lesu. Nové a revitalizované nádrže, tůně, mokřady i další vodohospodářské stavby zadržují vodu v krajině av době klimatických změn nepříznivě ovlivňují vodní režim v lesích a okolí. Vytvářejí také podmínky pro vodní a na vodu vázané živočichy i rostliny.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR