Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Panika kolem azbestu, rezervace kopytníků však není zasažena

3. 5. 2023

page.Name
Pozemky zasažené azbestem se nenacházejí na území rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vyplývá to z informací zveřejněných Českou inspekcí životního prostředí, která uvedla, že výrazný posun do celé věci vnesla Policie České republiky, jež zástupcům obcí a vlastníkovi pozemků upřesnila prokazatelně zasažené lokality, jež byly znalecky prozkoumány a kde byl zjištěn výskyt azbestu.

„Jde o nevyužívané pozemky severně od letiště Milovice – Boží Dar. Na některých těchto pozemcích byl znalcem zjištěn významný výskyt azbestu. Jeho přítomnost byla také identifikována mimo jiné v recyklátu, který byl použit pro výstavbu cyklostezky mezi Milovicemi a obcí Zbožíčko,“ konstatovala inspekce, která potvrdila předběžné informace o výskytu azbestu, jež zmiňovaly právě lokalitu Boží Dar nedaleko milovického letiště.

„Bohužel, některé veřejné instituce se v minulých dnech vyjadřovaly natolik nešťastně, že vzbudily u občanů a médií dojem, že azbestem je zasažen celý bývalý vojenský prostor Milovice,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Právě nepřesné informace a zároveň nezveřejnění přesných podkladů, které již v té době byly k dispozici, rezervaci vážně poškodily.

„Je to pro nás těžká rána. Způsobilo nám to nevratné škody. Bylo zrušeno několik akcí, televizní natáčení, dobrovolníci odřekli účast na domluvených brigádách. Špatná pověst, kterou získala rezervace kvůli nepodloženým informacím o zamoření azbestem, ji připravila také o řadu darů, které tvoří část jejího financování,“ sdělil Dostál. Škody za několik posledních dní podle něj dosahují stovek tisíc, ještě horší však podle něj budou dlouhodobé následky.

„Kauza kolem azbestu zcela znehodnotila roky naší práce. Nyní nezačínáme od nuly, ale ze záporných hodnot. Ještě několik let se budeme zbavovat pověsti míst, která jsou zamořena rakovinotvorným materiálem,“ upozornil ředitel České krajiny. Pokud by všechny veřejné instituce včas zveřejnily informace, které měly k dispozici, nemusely podle něj škody pro rezervaci vůbec vzniknout. Situace se přitom ani v posledních dnech nelepší.

„Přesto jsme veřejně požadovali všechny instituce, které se v této věci angažují, o poskytnutí všech potřebných informací, dodnes nemáme žádné oficiální vyjádření žádného úřadu. Některé úřady jsme oslovili přímo, přesto nemáme žádnou odpověď,“ vysvětlil Dostál. Největší škody přitom vznikly v posledních dvou dnech. Paradoxně až poté, co se zjistilo jednání jednotlivých institucí řešících azbestovou kauzu. Žádná z nich však informace prezentované na jednání nepředala.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina