Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

11°

Svátek má

První hříbě divokých koní na jihu Čech, narodilo se u Lužnice

25. 5. 2023

page.Name
V rezervaci Meandry Lužnice se včera narodilo první hříbě divokých koní na jihu Čech „Pohlaví hříběte se zatím nepodařilo určit, matka si ho chrání, stejně jako ostatní tety ve stádě,“ řekl Josef Svačina, který spolu se svojí manželkou rezervaci na březích Lužnice založil a s velkým úsilím a náklady vybudoval. Matkou hříběte je klisna Tawbitts Tammy, která byla na jih Čech převezena březí loni v říjnu z rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

„Otcem hříběte je nový plemenný hřebec Anchor Kookaburra, kterého jsme loni v květnu přivezli z Anglie,“ doplnila etoložka Kateřina Šandlová z Jihočeské univerzity s tím, že z převozu březí klisny neměly obavy, byla totiž v nižším stupni březosti. „Obecně tyto klisny převozy dobře snášejí, což potvrzuje i to, že klisny, které přijely březí z Anglie, bez problému plodily a porodily,“ dodala. Na jihu Čech jsou zatím jen klisny, proto se o první mládě v regionu zasloužil hřebec ze Středních Čech.

Jihočeská rezervace Meandry Lužnice vznikla v roce 2020, kdy do Jihočeského kraje přijela ze středočeských Milovic první skupina divokých koní. V dalších letech byla postupně doplňována, loni samicemi zpětně šlechtěných praturů. „V minulých dnech přibyla na jihu Čech druhá rezervace velkých kopytníků u Lipna, ještě do prázdnin by mohla vzniknout třetí nedaleko rakouských hranic,“ prozradil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina