Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Rezervace divokých koní prodloužila smlouvu s radnicí do roku 2034

13. 5. 2023

page.Name
Smlouvu o zápůjčce pozemků pro rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku podepsal včera starosta města Milan Pour a ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Část rezervace, kde žijí divocí koně a pratuři, má tak zajištěné pokračování do roku 2034.

„Město Milovice bylo první, které našemu projektu dalo důvěru. Rezervace v roce 2015 vznikla na 40 hektarech městských pozemků. Jsem proto rád, že jsme s předstihem podepsali smlouvu, která zajišťuje další existenci. Je to důležité pro její financování,“ poděkoval Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina. Rezervace se nachází na pozemcích tří vlastníků – města Milovice, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Středočeského kraje. Smlouva zajišťuje pokračování činnosti rezervace na městských pozemcích.

Velcí kopytníci jsou v rezervaci atraktivním turistickým cílem, za kterým přijíždí na sto tisíc návštěvníků ročně. Především ale pečují o biologicky cennou krajinu. Management provádí ochranářská společnost pro všechny vlastníky pozemků zdarma. Za deset let jim tak ušetří na 150 milionů korun. Navíc peníze získané z dotací a grantů vrací do péče o území, pozemky vlastníků díky tomu zhodnotila o další miliony korun. Financuje například odklízení pyrotechniky, úklidy černých skládek a odstraňování nebezpečných pozůstatků po činnosti armády, omezování expanzivních křovin, eliminaci invazních rostlin a další činnosti.

Rezervace u Milovic se stala v době svého vzniku světově nejsledovanějším projektem v České republice. Opakovaně o přenosu médií na pěti kontinentech včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington, BBC a Projekt získal nejcennější tuzemská ocenění, jako ceny Josefa Vavrouška, SDGs v oblasti Změna klimatu nebo prezidenta Ekofilmu.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina