Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Sokoli v Teplických stěnách uhynuli kvůli nákaze ptačí chřipkou

19. 5. 2023

page.Name
Dva sokoli, kteří hnízdili v Teplických skalách v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, o víkendu uhynuli. Mrtvá jsou i jejich tři mláďata. Pitva ve Státním veterinárním ústavu prokázala nákazu ptačí chřipkou. Ta není mezi volně žijícími ptáky výjimečná.

„Ptáky jsme odvezli na pitvu, aby se vyloučilo cizí zavinění. Někdy se totiž zjistí, že zvířata byla otrávená. V případě sokolů v Teplických skalách ale byla příčinou nákazy ptačí chřipka. I tak je to každopádně smutná zpráva. Doufáme, že ostatní sokolí páry na Broumovsku mladé úspěšně vyvedou,“ řekl Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Letos pracovníci této agentury zatím na Broumovsku zaznamenali pokusy o hnízdění osmi sokolích párů. Loni se zde podařilo vyvést mláďata čtyřem párům, což bylo nejvíce za posledních 70 let. Sokoli totiž vlivem pesticidů vymizeli v polovině minulého století a krajinu Broumovska znovu osídlili až kolem roku 2000.

„Úhynem sokolího páru v Teplických stěnách také pominul důvod pro uzavření okruhu pro turisty a je opět přístupný. Děkujeme všem návštěvníkům, kteří toto omezení respektovali. Kvůli hnízdění sokolů je stále uzavřena Frýdlantská vyhlídka na hoře Ostaš. Průchod kolem vyhlídky je však pro turisty zachován,“ dodal Kafka.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Petr Kafka