Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Sršeň asijská, nová hrozba pro včelaře i domácí přírodu

19. 5. 2023

page.Name
Do Francie se od roku 2004 omylem dostalo sršní asijskou obsazené hnízdo v kontejneru s bonsajemi z Číny, která se šíří rychlostí až 100 kilometrů za rok všemi směry. Kromě Francie a Španělska byly zaznamenány i v Německu a je zřejmé, že je jen otázkou času, kdy se invazní sršeň asijská zabydlí i v Česku.

Proč je potřeba mít se před sršní asijskou na pozoru? Poměrně bolestivé bodnutí není tím hlavním důvodem. Tento druh sršně se totiž z velké části živí včelami medonosnými, které se proti jejím útokům nedokážou bránit a úly tak plení poměrně efektivně. Nejúčinnější obrana před blížící se invazí asijské sršně je prevence a včasné odhalení přítomnosti jedinců nebo dokonce již vybudovaných hnízd.

Pokud budete mít podezření na výskyt tohoto druhu, neváhejte informovat  Správu CHKO Pálava nebo Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, ideální je kromě lokace nálezu poslat i fotografii, podle které bude možné druh jednoznačně určit. Jednoduchým poznávacím znamením proti naší sršni obecné je celkově tmavší zbarvení, sršeň asijská je taky o něco málo menší.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Pálava