Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

Tip na letní výlet: Nádherný zámecký park se zahradou v Libochovicích

22. 5. 2023

Tip na letní výlet: Nádherný zámecký park se zahradou v Libochovicích 16 snímků
Byla to spíše náhoda než záměr. O minulém víkendu jsme se vydali do Budyně nad Ohří, kde se nachází Vodní hrad. Samotná historická stavba je sice určitě zajímavá a stojí za pozornost, méně už nás však zaujal střed městečka s některými zanedbanými či dokonce vybydlenými domy. Potom jsme se rozhodli vyrazit do pouze sedm kilometrů vzdálených Libochovic v malebné krajině lemované Českým středohořím. A udělali jsme dobře.

Rovněž malé město na břehu řeky Ohře v okrese Litoměřice s výhledem na hrad Házmburk má na okraji náměstí nádherný barokní zámek, kde návštěvníky hned u vchodu vítá páv z rozevřeným ozdobný vějířem a charakteristickým pavím křikem. Kdo má ale rád přírodu, určitě se vydá do přilehlých rozsáhlých francouzských zahrad a přírodně krajinářského parku, který byl v této podobě založen v době baroka českým zahradníkem Janem Tulipánem po vzoru Versaillských zahrad. Celkově má ​​park rozlohu 26 hektarů.

Podle historických zámeckých dat byl prvním zahradníkem, který se kdy do úpravy zámecké zahrady pouštěl, Jan Tulipán v 17. století. Ten může za to, že se v zahradě uchytily exotické rostliny, jako například hyacinty, narcisy, pomerančovníky, španělské jasmíny či granátové stromky a areál později doplnil také o fíkárnu a bažantici.„Za Jana Tulipána byla zahrada u libochovického zámku skutečně chloubou rodu Dietrichsteinů. Dařilo se v ní překrásným květinám i exotickým ovocným stromům, které svými plody obohacovaly jídelníček místních pánů a šlechticů. Ještě než roku 1858 zemřel poslední z Dietrichsteinů, ztrácela Francie pozvolna na přízni a zahrada se změnila v anglický park. Definitivně byla přetvořena roku 1822 podle plánů zahradního inspektora Weningena,“ stojí v historii tohoto kouzelného přírodního prostoru.

Druhým zahradníkem byl Josef Rublič, který se postaral o založení nových květinových záhonů, rosária, alpinia či rozsáhlých skleníků, kterým věnoval velkou péči. Zámecké schodiště zdobí vzrostlé palmy, které pocházejí z cizokrajných cest tehdejších majitelů. I dnes je zahrada velmi dobře opečovávaná, kde se lze posadit pod vzrostlými stromy ve společnosti procházejících se pávů, kteří dávají místu tu pravou atmosféru, a jejich křik se nejvíce projevuje z různých zákoutí libochovického zámku.

Součástí zahrady jsou i historické skleníky, které jsou v současné době sice v havarijním stavu, ale v příštích letech by se měly dočkat opravy. Kromě palem patří k ozdobám skleníků právě kvetoucí strelície královská, kávovník obsypaný kávovými boby nebo červené, ředkvičce podobné, plody klívie. Pravidelně mívá plody i banánovník. Procházka za krásného už letního počasí nás velmi zaujala, je uklidňující a z hlav návštěvníků spolehlivě vymete mnohdy nesmyslné každodenní starosti. Proto se určitě vypravte do Libochovic. Nebudete litovat!

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar, archiv zámku Libochovice