Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

13°

Svátek má

V milovické rezervaci velkých kopytníků se narodila dvě mláďata praturů

9. 5. 2023

page.Name
O dva nové přírůstky se včera rozrostla rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Dvě pískově zbarvená mláďata zpětně šlechtěných praturů tam při pravidelné kontrole objevil pracovník chovatelského dohledu.

„Jde o první potomky nového plemenného býka, které jsme loni na jaře přivezli z Nizozemí kvůli zvýšení genetické pestrosti českého chovu,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, který poznamenal, že v dalších dnech budou sledovat, zda jsou pratuří mláďata narozená ve stejný den dvojčata nebo šlo o porody dvou různých samic. „Pratuři i zubři v milovické rezervaci již v minulých letech dvojčata měla, u zubrů je to přitom velmi výjimečné,“ řekl Dostál.

Pratuři doplnili letošní přírůstky dalších kopytníků v rezervaci z minulých týdnů. Jako první měli letos mládě netradičně zubři, a to již koncem března. Na ně ve druhé polovině dubna navázali divocí koně a nyní o druhém květnovém svátku také zpětně šlechtění pratuři. Přírůstky z milovické rezervace pravidelně putují do dalších lokalit v České republice i v zahraničí. V Česku díky tomu vzniklo již deset dalších rezervací velkých kopytníků, zvířata narozená u Milovic žijí také v Německu, Nizozemí nebo Francii.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina