Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V rezervaci velkých kopytníků se natáčely záběry pro nový seriál

12. 5. 2023

page.Name
Záběry pro nový dokumentární seriál České televize věnovaný přírodě se natáčely v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Na místo se znovu vrátili režisér Zdeněk Suchý a průvodce pořadem Dan Bárta, tvůrci úspěšného televizního cyklu Češi zachraňují, jehož díl věnovaný zubrům se před několika lety v rezervaci rovněž natáčel a v roce 2019 získal prestižní Cenu prezidenta festivalu Ekofilm.

Práci filmařům zkomplikovalo deštivé počasí, ale i v něm si poradili se záběry dokumentujícími význam brouků rozkládajících trus velkých kopytníků. Tento specializovaný hmyz dokáže během několika dnů rozebrat a zanést do země. Tím rychle vrací výživu ke kořínkům rostlin, obohacuje půdu o organickou hmotu, dokáže zadržovat vodu a navíc přispívá k ukládání uhlíku do půdy. Právě díky tomuto procesu dokážou podle vědeckých studií pastevní ekosystémy na celém světě vázat o 50 procent více uhlíku, než veškeré lesy na planetě. V rezervaci filmaři natáčeli také záběry zubrů nebo míst, kde se vyskytují šakali.

„Kompletní štáb se v rezervaci při natáčení nového seriálu objevil poprvé. Již v závěru roku u nás natáčel ptáky pro tento cyklus individuálně Dan Bárta,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Cyklus televizních dokumentů bude pokrývat několik oblastí. „Šestidílný seriál bude věnovaný ptákům, hmyzu, šelmám, invazním druhům, zoologickým zahradám a novým cestám v ochraně přírody,“ upřesnil režisér Zdeněk Suchý. Na vzniku seriálu se stejně jako u cyklu Češi zachraňují podílejí jako koproducenti a spolupracující organizace Zoologická zahrada Liberec a Česká koalice pro ochranu biodiverzity.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina