Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

Záslužný čin: V Dětenicích otevřeli zbrusu novou jedlou školní zahradu

17. 5. 2023

Záslužný čin: V Dětenicích otevřeli zbrusu novou jedlou školní zahradu 12 snímků
Druhá ze šesti nových jedlých školních zahrad se otevřela včera při Základní a mateřské škole Dětenice na Jičínsku. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

Rodiče, prarodiče i širší školní komunita se včera sešli, aby společně oslavili jarní hojnost při slavnostním otevření nové jedlé školní zahrady. Návštěvníky čekalo seznámení s inovativním kurníkem pro slepičky přímo od výrobce. Kromě toho mohli ochutnat občerstvení v podobě palačinek s domácími marmeládami, zdravé pomazánky od dětí z výpěstků na zahradě, bylinkové nálevy a také zakoupit výrobky od regionálních prodejců a pěstitelů.

Vzdělávání a práce na školní zahradě má pro žáky zásadně pozitivní význam. Dětem otevírá zcela nový svět učení, poznávání rostlin a přírodních procesů, umožňuje ocenit přírodu jako celek, podporuje pozitivní změnu stravovacích návyků, zvyšuje koncentraci a představivost, rozvíjí sociální dovednosti, estetiku, zvyšuje sebevědomí a dává dětem pocit hrdosti na svůj úspěch. „Vzdělávání dětí na školní zahradě je nedílnou součástí kritérií celoškolního programu Skutečně zdravá škola. Je to velmi oblíbená aktivita, do které se zapojují i ​​ty nejmenší děti v mateřských školách,“ vysvětluje Tom Václavík, ředitel programu.

Realizace jedlé zahrady při Základní a mateřské škole v Dětenicích byla zahájena již v červnu minulého roku, kdy se učitelé setkali s rodiči dětí a plánovali její novou podobu. Děti přidaly svými obrázky i svoji představu jedlé zahrady. Mnozí rodiče se aktivně zapojili i do další fáze, při které byly zlikvidovány staré záhony a byl připraven terén pro montáž vyvýšených záhonů a výsadbu stromků, keřů a trvalek.

Další velká pomoc nejen rodičů, dětí, ale i veřejnosti, přišla na podzim, kdy zahrada začala získávat svou novou podobu – instalovány byly nové vyvýšené záhony, truhlíky pro jahody, děti začaly na kroužku keramiky vyrábět zápichy k bylinkám, byl přivezen a nainstalován nový kurník, kterému děti výtvarně namalovaly střechu. Byly koupeny slepičky hedvábničky, které si děti zajely vybrat do vedlejší vesnice přímo k paní chovatelce. Byla také navozena štěpka a zasadily se jedlé keře a vinná réva.

Další etapa proběhla na jaře letošního roku, kdy se nové záhony a truhlíky na jahody zavezly hlínou z kompostu a děti zasely semínka ředkviček, mrkve, hrášku, pažitky, petrželky a řeřichy. Učitel se staršími dětmi přesunul skleník na výhodnější pozici na zahradě a mladší děti zasadily vypěstované sazeničky kedlubnů a salátů. „Do vyvýšeného záhonu před školou se zasadily převislé jahodníky a kolem studny se vysázely keře s kanadskými borůvkami. Do nádob žáci umístili bylinky v podobě máty, meduňky, tymiánu, oregána a mateřídoušky. Chlapci vyrobili krásnou lavičku z dubové fošny a kolem nově zasazeného stromu před školou kulatou lavičku do nově vznikajícího parčíku. Tím zahrada nabyla konečnou podobu.

„Na otevření druhé jedlé zahrady, která vznikne díky naší podpoře, se velice těšíme. Už při první otvíračce se ukázalo, do jak skvělého projektu jsme vstoupili, protože výsledkem není jen zahrada, ale především řada příběhů, která za vznikem zahrady stojí. Jedním z kritérií pro nás totiž bylo zapojení širších komunit, a to se u všech zahrad opravdu děje. Zapojují se děti, rodiče, učitelé, ale i místní samospráva nebo podnikatelé. Zahrada je otevřeným místem pro celou komunitu a společným dílem všech,“ sdělil mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ZMŠ Dětenice