Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

25°

Svátek má

Zmařené hnízdění orlů mořských na Toužimsku, někdo zabil samici i mládě

19. 5. 2023

page.Name
Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, Správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, řeší případ zabité samice ohroženého orla mořského, podezření je na otravu. Pár orlů již pečoval o několik týdnů staré mládě, které zahynulo přímo v hnízdě.

Případ vyšetřuje kriminální policie jako trestný čin. V celém Karlovarském kraji hnízdí odhadem pouze do pěti párů orlů mořských a ztráta každého dospělého ptáka i mláděte je citelná. Česká společnost ornitologická za letošní rok eviduje už 18 otrávených dravců, z toho 10 orlů mořských. Mrtvou samici orla mořského našli v lese na Toužimsku kolemjdoucí, kteří přivolali pracovníky ochrany přírody. 

„Uhynulý orel ležel přímo pod hnízdem, které bylo 35 metrů vysoko. Existovala ale šance, že jsou v něm ještě živá mláďata. Svou pomoc nabídl hasičský záchranný sbor, který se dostal s výsuvným žebříkem až k hnízdu. Tam bohužel hasiči našli už jen mrtvé orlí mládě. Bylo mu pár týdnů,“ řekla Pavla Tájková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště Správa CHKO Slavkovský les. Osud druhého ptáka z páru je neznámý.

Absence vnějších poranění nasvědčuje úhynu na následky otravy. Případ vyšetřuje Policie ČR, která zajišťuje mrtvá těla samice i mláděte. Nyní se čeká na výsledky pitvy. Lokalitu prohledala speciální psí jednotka České společnosti ornitologické (ČSO), která se od roku 2017 zaměřuje na boj s ptačí kriminalitou. Psovodka Klára Hlubocká se dvěma psy vyhledává otrávené návnady i jejich oběti a podklady předává policii. „Provedli jsme prohlídku nejbližšího okolí přímo pod hnízdem a poté další lokalitu výskytu orlů vytipovaného ornitologem Pavlem Olbertem. Žádná další uhynula zvířata ani návnady jsme nedohledali,“ uvedla Hlubocká.

Letos jde již o třetí zaevidovaný případ zmařeného hnízdění orlů mořských v České republice. „Na Brněnsku a Pelhřimovsku na jaře někdo pokácel stromy, kde hnízdili orli. Na Pelhřimovsku k tomu došlo v rámci těžby. Na Brněnsku šlo evidentně o úmysl zmařit orlům hnízdění, žádná těžba v okolí neprobíhala. Tyto případy řeší kriminální policii,“ prozradila Hlubocká.

Trávení volně žijících zvířat je v zemi obrovský problém. Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 139 případů, hlavními oběťmi se stalo přes 500 zvířat. Traviči používají jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázáno pro přílišnou jedovatost, dříve se většinou používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka.


V republice byli dosud za trávením volně žijících živočichů odsouzeni dva lidé. V roce 2021 soud vyměřil rybníkáři z Klatovska trest 2,5 roku podmíněně s odkladem na 3,5 roku za otrávení dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých karbofuranem u Mečichova na Strakonicku v roce 2019. Travič se k činu nepřiznal.

Loni byl myslivec, chovatel holubů a drůbeže odsouzen na tři roky podmíněně s odkladem na tři roky, následně přišel o zbrojní průkaz a všechny zbraně. V Milovicích na Břeclavsku po dlouhodobém pokládání návnad otrávil několik živočichů včetně kriticky ohrožených luňáků červených. Muž se k činu přiznal.

Karbofuran zabíjí až čtyři živočichy v řadě, lze tak nalézt zvířata, která se otrávila pozřením části jiného otráveného živočicha. „Karbofuran je velmi silný jed, který hned ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pářáty. Jde o mimořádně krutý způsob usmrcení a návnady pohozené v přírodě jsou nebezpečím pro vše živé, od ptáků, přes lišky, kuny, ale například i pro psy na vycházce,“ sdělila psovodka Hlubocká, která je jediná specialistka na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.

Orel mořský je s rozpětím křídel až 2,4 metru největším dravcem v Česku a nemá v přírodě přirozeného predátora. Není hospodářsky konfliktním druhem, živí se především zbytky uhynulých zvířat. Má proto v krajině nezastupitelnou očistnou roli, ale bohužel se také často stává obětí travičů, podobně jako káně lesní, luňák červený či krkavcovití ptáci.

Populace orla mořského na českém území byla na konci 19. století zdecimována pronásledováním, díky cílené ochraně však jeho počty od 80. let 20. století pomalu stoupají. V současné době hnízdí na území České republiky asi 130 párů, hnízdní úspěšnost ale nebývá vysoká, především kvůli vyrušování lidmi, které je vede k opuštění hnízda.

Orli mořští poprvé hnízdí až ve věku pěti až šesti let, jen jednou ročně a mívají pouze jedno až dvě, velmi vzácně tři mláďata. Zmařený život již dospělého ptáka i mláděte má  významný negativní dopad na celou místní populaci. „Přitom právě orlice je dokonce ve státním znaku. Orel je vnímán jako symbol svobody a divoké přírody, která je součástí národního bohatství. Je proto důležité ji chránit před jakýmikoliv nelegálními praktikami,“ zdůrazňuje Tájková.

Reálný počet otrav je vyšší než případy zaznamenané ČSÚ. „Aby se podařilo dopadnout další traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků může veřejnost pomoci ohlášením. Pokud k trávení dochází v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví,“ vyzvala Hlubocká.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Pavla Tájková