Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

Co se děje na Stříbrníku v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko?

21. 1. 2023

page.Name
Mnozí návštěvníci Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko si určitě všimli, že je rybník Stříbrník ve Vojtěchově většinu času uplynulého roku částečně nebo úplně vypuštěn. Díky tomu lze vidět, že tam ani v poslední době vody moc být nemohlo, protože je rybník zanesený. Již loni v zimě měl být odbahněn a mělo být opraveno výpustní zařízení.

Tehdy se však zjistilo, že situace po vypuštění byla jiná, než se očekávalo. Únosné podloží pro založení nového sdruženého bezpečnostního objektu, který bude mít podle aktuálně platných požadavků správce toku tuto kapacitu na stoletou povodeň, je o 2,5 metru hlouběji. Bylo tedy nutné projekt přepracovat a odložit práci. Nový vyprojektovaný bezpečnostní přeliv bude na malý rybník zdánlivě veliký.

Je to ale právě proto, aby rybník splňoval aktuální bezpečnostní požadavky a nemuselo být do něj po co nejdelší dobu zasahováno. Na jaro a léto zůstalo v rybníce trochu vody, aby se zde mohli rozmnožit obojživelníci či hmyz. Kvůli bezpečnosti, ale nebyl napuštěn zcela. Od srpna minulého roku je vypuštěný a vrstvy bahna prosychají, aby bylo snazší a bezpečnější jejich odstranění.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: CHKO Kokořínsko, AOPK ČR