Středa

31. května 2023

Nyní

11°

Zítra

10°

Svátek má

Hlasování o nejoblíbenější Alej roku 2022 se blíží do finále

5. 1. 2023

page.Name
Anketu Alej roku pořádá spolek Arnika již 12. rokem a zapojuje se do ní veřejnost. Letos o titul soutěží 92 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky. Hlasování probíhá na webu alejroku.cz, kde si lze vybrat jednu alej a dát jí svůj hlas. Hlasování se už ale blíží do finále a hlasovací formulář se uzavře ve středu 11. ledna ve 12 hodin.

Počty hlasů jsou sice nyní skryté, je však možné prozradit několik informací, které by mohly veřejnost motivovat. Soutěž stále běží a vše se ještě může změnit. V prosinci minulého roku, kdy byly na několik dní odkryty počty hlasů, favoritkou byla alej z Moravskoslezského kraje. I když vedla se značným předstihem, nic není ztraceno. O tom ví své Jana Hrálová, nominující vítězné Klokotské aleje v Táboře v roce 2021.

Jako nominující vítězné aleje roku 2021 přeji všem přihlášeným stejné štěstí a následnou radost z výsledku. Ještě několik dní před ukončením hlasování, kdy byly na malou chvíli odtajněny průběžné výsledky, byla naše Klokotská alej na sice krásném, ale druhém místě. Každý si ve skrytu duše přeje být první. Zapojili jsme všechny síly, kolegy zaměstnance, občany Tábora a krásná věc se podařila, magickým číslem 999 hlasů jsme zvítězili. Proto věřte, že ještě není nic rozhodnuto a vše se může změnit.

„V květnu byla na počest této krásné aleje nás uspořádána slavnost a cedule umístěna na čestné místo. Vítězství znamenalo i objevení tak krásného a magického místa pro ty, kteří třeba ani nevěděli, kde se Klokoty, příměstská část Tábora a dříve samostatná obec, nachází,uvedla Hrálová .

Pořadí *

Název aleje

Počet hlasů *

1.

Lipová alej na Uhlířském vrchu

1003

2.

Javorová alej ke kapli důlního neštěstí v r. 1894

410

3.

Maloměřická lipová alej na bývalém hřbitově

318

4.

Lipová alej na ulici Svatoplukova

311

5.

Alej Lipky v Telči

308

*Údaje k 31. 12. 2022

Spolek Arnika také v yhlašuje vítězky za každý kraj a tady je to na prvních místech velmi napínavé. Například v Karlovarském, Libereckém nebo Plzeňském kraji. Pořadím se určitě dá ještě zamíchat i v ostatních krajích. Stojí za to hlasovat až do konce. Hlavní vítězka za celou Českou republiku a 14 krajských vítězek budou určitě velkým překvapením. Soutěžící aleje v ročníku 2022: https://alejroku.cz/2022

Autor, který nominoval absolutního vítěze, se může těšit na hlavní cenu, kterou je let balónem od HaBalon. Všech 14 regionálních vítězů se může těšit na dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihy o památných stromech nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice. Autoři tří nejlepších fotografií získají digitální fotoaparát nebo tiskárnu značky Canon.

„Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé nám totiž pomáhají zmírňovat následky veder a přívalových srážek. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, představte nám ale, které jste sami mladé vysadili, a budete o ně pečovat i v příštích letech, “vybízejí organizátoři a dodávají, že: Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu .

(hyš-dh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv spolku Arnika