Úterý

18. června 2024

Nyní

23°

Zítra

26°

Svátek má

Hradec díky recyklaci z projektu re-use sází nové stromy  

13. 1. 2023

page.Name
Před téměř třemi lety spustilo město Hradec Králové ve spolupráci s Hradeckými službami projekt re-use. Ve sběrných dvorech byly otevřeny tak zvané re-use pointy, kam mohou lidé odnášet nepotřebné věci, ty jsou pak za drobný obnos prodávány. Za loňský rok se podařilo vybrat téměř 280 tisíc korun a celý výtěžek byl věnován na výsadbu nových stromů, kterou realizovaly Městské lesy Hradec Králové. Díky projektu re-use jich bylo vysázeno několik stovek.

Hlavním smyslem tohoto projektu je předcházení vzniku odpadu, protože část věcí, kterou občané odnesou do sběrných dvorů, najde ještě další využití. S tím se pojí také fakt, že si zde lidé mohou pořídit funkční věci nejen do domácnosti za symbolický obnos,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek. 

V Hradci Králové fungují re-use pointy určené k prodeji použitých věcí ve čtyřech sběrných dvorech. První se otevřel v červenci roku 2020 ve sběrném dvoře v ulici Bratří Štefanů, poslední byl spuštěn před rokem v lednu ve sběrném dvoře U Labe v Říční ulici. Právě loňský rok byl podle Hradeckých služeb nad očekáváním příznivý. 

O tuto službu je mezi veřejností velký zájem. Nejvíce nám roste poptávka po nádobí a jiném drobném vybavení do domácnosti a knížek. Re-use centrum si oblíbily také maminky, které zde často pořizují věci pro děti, ať už jde o vybavení jako kočárky a postýlky, nebo dětské hračky,“ říká ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek. Kromě toho jsou na re-use pointy přijímány domácí potřeby, sportovní vybavení, nářadí, nábytek, dekorace, jízdní kola i autosedačky.  

Provozní služby re-use zajišťující náklady Hradecké služby na vlastní, veškeré vybrané finance byly darovány hradeckým městským lesům na výsadbu nových stromů. Za loňský rok se podařilo vybrat bezmála 280 tisíc korun, za které lesníci vysázeli několik nových stromů. „Sazenice jsme již vysázeli na jaře a na podzim. Pořídili jsme dub zimní, který zpevňuje kořeny půdy a do našich hradeckých lesů patří, a třešně ptačí, jež slouží nejen jako krmivo pro ptactvo, ale i nádherně kvetou. Stejně jako u dubu jde o původní lesnickou dřevinu z naší oblasti. Vysázeny byly u asfaltového okruhu za Černou strání směrem na Svinary,“ popisuje ředitel Městských lesů Milan Zerzán.   

(hyš-kr)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook