Čtvrtek

29. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

I Krkonoše budou žít Rokem Harrachů a připomenou jejich působení v horách

27. 1. 2023

page.Name
Šlechtické rody v minulosti významným způsobem formovaly naši krajinu. V případě Krkonoš, zejména západních, to byl rod Harrachů. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň stejný počet let od sňatku Albrechta z Valdštejna s Isabelou Kateřinou z Harrachu. I proto Národní památkový ústav rok 2023 vyhlásil Rokem Harrachů. Při této příležitosti celá řada partnerů připravuje sérii událostí, které připomenou působení Harrachů v Krkonoších.

Oficiální krkonošské zahájení Roku Harrachů se chystá na čtvrtek 26. ledna od 13 hodin ve Sklárně a minipivovaru Novosad & syn v Harrachově. Setkat se tam bude možné s řadou partnerů Roku Harrachů v našem regionu – z harrachovské sklárny a minipivovaru Správy KRNAP a Krkonošského muzea Správy KRNAP v Jilemnici, měst Harrachov, Jilemnice i Národního památkového ústavu. Chybět nebude ani emeritní ředitel jilemnického Krkonošského muzea a přední znalec harrachovského tématu Jan Luštinec.

„Rod Harrachů dal naší společnosti řadu vynikajících politiků, hospodářů i mecenášů a nepochybně ovlivnil život nejen v českých zemích,“ řekl Luštinec a poznamenal, že se přitom se na ně jako na mnoho dalších mělo v minulosti zapomenout. „Až po roce 1989 se nejprve podařilo přiblížit osobnost Jana Nepomuka, neboť jeho dějinné zásluhy jsou mimořádné, a později i příslušníky dalších rodu. Stopa Harrachů v české kultuře zůstává stále zřetelná a živá,“ dodal.

Krkonoše jsou posledních více než 300 let spojeny s rodem Harrachů. Některé jejich kroky se zcela zásadně zapsaly do dějin zdejšího regionu. „Z hlediska ochrany přírody nelze opomenout Janem Nepomukem v roce 1904 vyhlášenou rezervaci na Strmé stráni v Labském dole, která byla pomyslným předchůdcem budoucího národního parku. Proto je přirozené, že i Správa KRNAP pečuje o odkaz rodu Harrachů a aktivně se letos zapojí i do oslav, které se organicky prolnou s akcemi k 60. výročí KRNAP, “ prozradil Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP.

Krkonošské muzeum v Jilemnici sídlí v někdejším zámku rodu Harrachů, centru jilemnického panství, přičemž využívá i přilehlých hospodářských budov. „Působení významného rodu přirozeně patří k hlavním tématům, které prezentuje v rámci zámecké expozice a doprovodných akcí. Zapojení se do Roku Harrachů bude letos důležitou událostí,“ sdělil David Ulrych, vedoucí Krkonošského muzea Správy KRNAP v Jilemnici.

Jilemnice zve žijící zástupce rodu Harrachů na návštěvu po bývalém panství. „V průběhu února bude jasné, kdo z Harrachů do Krkonoš dorazí. Na návštěvu se velice těšíme. Jasnými zastávkami bude harrachovská sklárna, kaplička, skokanské můstky i výlet na hřebeny Krkonoš,“ prozradil starosta Tomáš Vašíček. Do oslav Roku Harrachů se zapojí i harrachovská Sklárna a minipivovar Novosad & syn.

První písemná zmínka o sklárně na Novém Světě je podle dostupných pramenů datována k roku 1712. Především díky tomu, že sklárna a její zaměstnanci byli vždy v uctivé péči hrabat Harrachů, se jí podařilo přežít až do současnosti. „Výročí, které připadá na tento rok, tedy u nás ve sklárně vnímám o to silněji, jelikož je to vzpomínka živá. Odkaz na slavnou tradici je u nás cítit doslova na každém kroku. Sklo se u nás ve sklárně díky hraběcímu rodu vyrábí už celých 311 let. Je naším smyslem a úkolem tradici udržet a předat dál dalším generacím, tak aby historie zůstala zachována,“ upozornil Petr Novosad z harrachovské sklárny.

V rámci oslav Roku Harrachů připravilo Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici, vždy v Erbovním sále, dva cykly tematických přednášek o osobnostech rodu spojených s Krkonošemi a jejich sídlech mimo region, dnes přístupných veřejnosti. Můžeme se těšit:

28. března Pod císařským praporem: Kariéra Otty Bedřicha hraběte Harracha v době třicetileté války

26. dubna Navzdory osudu: Vzestupy a pády rodu Harrachů v 17. století

9. května František Arnošt hrabě Harrach: Aristokrat, stavebník, podnikatel a cestovatel v kontextu dějin 19. století

23. května Poslední Harrachové u nás

12. září Zámek Hrádek u Nechanic a Harrachové

26. září Zámek Janovice u Rýmařova a Harrachové

17. října Zámek Velké Meziříčí a Harrachové

31. října Zámek Kunín a Harrachové

9. listopadu Hospodářské dvory Harrachů

V pátek 14. dubna se lze těšit na krkonošský křest nové knihy Harrachové z per trojice autorů Jana Luštince, Petra Noska a Adama Rejhy ve stejných prostorách. Zámeckou expozici v Krkonošském muzeu v Jilemnici, připomínající rod Harrachů pak na letní sezónu doplní i tematickou výstavu.

V 17. června pak spojí síly Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších, Město Jilemnice a Krkonošské muzeum v Jilemnici a sobotu se můžeme těšit na harrachovskou celodenní akci a následující muzejní noc. Třetí víkend v červenci (15. – 16. 7.) se ve znamení rodu Harrachů ponesou také Pivní slavnosti v Harrachově.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP, Facebook NPÚ