Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Kadidlovníky na Sokotře díky vědcům z MENDELU zažívají lepší časy

3. 1. 2023

page.Name
Vědcům z Lesnické a dřevařské fakulty se podařilo na ostrově Sokotra výrazně zvýšit populaci unikátních kadidlovníků. Objevili i deset nových kříženců. Na ochraně sazenic spolupracují s tamními komunitami, které nyní pěstují kadidlovníky i v domácích zahradách. Podporují tak obnovu dřevin, které stárnou a hrozilo by jim vyhynutí kvůli narůstajícímu pastevectví, vlivu škodlivého hmyzu a ničivým cyklónům. V posledních deseti letech počet těchto stromů výrazně klesá.

V těsné spolupráci s místními komunitami se expertům podařilo vypěstovat celkem 1500 sazenic chráněných proti okusu koz. „Při celkovém počtu zmapovaných stromů to znamená zvýšení populace o 7,5 procenta, což jistě není zanedbatelné. Zatím jsme zmapovali kolem 13 700 stromů, celkový počet kadidlovníků na ostrově stromů odhadujeme na 20 tisíc,“ vyzdvihl Petr Maděra z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie. Právě zvířata jsou pro mladé stromky největší hrozbou. Na každého obyvatele připadají čtyři kozy, plus ovce, krávy a velbloudi.

Vědci založili celkem šest území, ve kterých chrání kadidlovníky oplocení. Díky této ochraně mohou rostliny zmlazovat přirozeně. „Tam kde je nedostatek zmlazení, vysazujeme rostliny ze školky, kterou jsme pro tento účel též založili, dále jsme podpořili sázení padesáti domácích zahrad, kde lidé společně se zeleninou pěstují i ​​kadidlovníky,“ vysvětlil odborník.

Podle sociologických průzkumů se vztah místních obyvatel ke stromům výrazně zlepšil. Často uvádějí, že jsou ochotní změnit své pastevecké zvyky. „Někteří přestali ve svém území sekat větve z kadidlovníků pro dobytek, jiní sázejí kadidlovníky v domácích zahradách a někteří jsou ochotni dokonce věnovat část pastviny k zalesnění,“ vyjmenoval Maděra. Na venkově je právě pastevectví hlavní obživou obyvatel. Vedlejší příjmy mají z prodeje pryskyřic, šťávy z aloe nebo medu.

Kromě už známých druhů kadidlovníku se českým vědcům podařilo objevit i deset nových kříženců. „Na Sokotře roste 11 druhů, které se mezi sebou mohou křížit, rostou-li blízko sebe. Jedná se pravděpodobně o evolučně mladý rod. Taková častá hybridizace v přírodě existuje jen u malého množství rodů. Jedinců hybridního původu ale není mnoho, od některých hybridů jsme našli jen jeden strom,“ prozradil Maděra. Jeho tým připravil hodnocení všech druhů kadidlovníků rostoucích na Sokotře pro Červený seznam ohrožených druhů IUCN.

Tříletý projekt v prosinci končí, spolupráce ale bude i nadále pokračovat. Švýcarské nadaci Franklinia se naše výsledky natolik líbí, že nám slíbili prodloužení a budou náš projekt brát jako modelový,“ nastínil výhled do budoucna Maděra. Odborníci MENDELU na Sokotře působí přes 20 let. Nyní se chystají s podporou guvernéra ostrova vysadit alej stromů u silnice vedoucí k letišti.

Ostrov Sokotra patří Jemenské republice. Leží na pomezí Adenského zálivu a Indického oceánu. Stupeň endemismu zde u rostlin dosáhne až 38 procent, takže skoro každý druh zdejšího stromu neroste nikde jinde na světě.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: MENDELU