Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Lesnický tendr skončil, práce už začaly nebo budou zahájeny

10. 1. 2023

page.Name
Tendr zaměřený na provádění lesnických prací a prodej dřeva v letech 2023 až 2027 je ve finále. Lesy České republiky (LČR) uzavřely 81 smluv s 21 lesnickými společnostmi.

Soutěžilo se o těžbu 11 milionů metrů krychlových dřeva, obnovu 22 tisíc hektarů lesa a bezmála 12 miliard korun za služby a provádění lesnických prací na 84 smluvních územních jednotkách v celé zemi. Šlo o 17 pěstebních a 17 těžebních zakázek, dále také o 50 zakázek spojených s těmito činnostmi i prodejem dříví.

„Všechny kontrakty jsme uzavřeli ještě před Vánocemi, aby mohly práce bez problémů od ledna začít,“ řekl generální ředitel LČR Dalibor Šafařík. Zrušily se jen tři zakázky, ve kterých nakonec vítězní dodavatelé nepodepsali smlouvy a zakázky podnik vypíše znovu. Podle zákonné lhůty se do 9. ledna ještě čekalo na případné podání námitek proti rozhodnutí o zrušení jedné z těchto tří zakázek, nikdo je ale nevznesl. Tendr tak úspěšně skončil.

Lesy ČR vyhlašují lesnický tendr každoročně. Tak zvaným senátním systémem soutěží a přibližně pětině spravovaného území. Jejich letošní objem byl ale dvojnásobný. „Získali jsme tak dodavatele i na smluvních územích, na kterých smlouva skončila předčasně. Tyto zakázky jsme začlenili do letošní soutěže,“ vysvětlil generální ředitel. Nyní se staví oplocenky nebo sbírá klest, což zatím počasí dovoluje. „Dříví zpracováváme iv místech, která jsou běžně v lednu kvůli sněhu nedostupná,“ dodal.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR