Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Lipová alej v Dobrušce zvítězila v kraji v anketě o nejoblíbenější Alej roku

16. 1. 2023

page.Name
Do letošního ročníku ankety Alej roku, kterou vyhlášuje už dvanáctým rokem spolek Arnika, lidé nominovali 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice. V Královéhradeckém kraji lidé přihlásili 9 alejí. Titul Alej roku 2022 v tomto kraji putuje do rodiště F. L. Věka. Vyhrála totiž Lipová alej ke hřbitovu v Dobrušce a celkově se umístila na 10. místě.

Celorepublikovou vítězku vyhlásí herečka Petra Vojtková, která je i patronkou ankety. Podívejte se na video: Herečka Petra Vojtková vyhlašuje vítěze Alej roku 2022

A která alej za rok 2022 se stala tou nejoblíbenější? „Na prvním místě se umístil Moravskoslezský kraj s Lipovou aleji na Uhlířském vrchu s počtem hlasů 1041. Gratuluji všem regionálním vítězům. Gratuluji všem hlavním vítězům. Mějte se krásně a těším se už teď na další ročník,“ sdělila výhercům Vojtková, která poděkovala všem, co hlasovali.

„Bylo vás 7391, což je úplně nádherné číslo. Chtěla bych poděkovat především všem, kteří poslali své nádherné fotografie do naší ankety, protože naše fotosoutěž se koná každý rok a je čím dál oblíbenější,“ uvedla patronku ankety Alej roku.

Vítězkou za celou Českou republiku, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2022, s 1041 hlasy se stává Lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Titul se vrací po osmi letech do Moravskoslezského kraje. Kompletní výsledky ankety v roce 2022 jsou k nahlédnutí na webu alejroku.cz.

NOMINOVANÉ ALEJE V KRÁLOVÉHRADECKÉM KRAJI V ROCE 2022

 

 

Pořadí v kraji

Název aleje/stromořadí

 

Počet hlasů

 

1.

Lipová alej ke hřbitovu v Dobrušce 10. MÍSTO*

234

2.

Semechnická alej

70

3.

Alej Kateřiny Zaháňské, Náchod

18

4.

Alej ke Starému Bělidlu, Babiččino údolí

7

5.

Lipová alej Lázně Velichovky

7

6.

Třešňová alej Starkoč

5

7.

Javorová alej ve Zlíči

0

8.

Kaštanová alej ke kapli, Zlíč

0

9.

Alej u Pomníku jezdecké bitvy 1866, Vysokov

0

*Celkové umístění v anketě

„Velké gratulace k získání titulu nejoblíbenější Alej roku 2022 posílám do Bruntálu, nominujícím vítězné Aleje na Uhlířském vrchu. Pokud vím, je to první alej v soutěži, která vévodí sopce. V průběhu celé soutěže jsem sledovala, jak bruntálští nadšeně sbírali hlasy a teď je vidět, že jejich zanícení stálo za to! Už od začátku si vytvořili velký náskok před ostatními soutěžícími. Přesto poslední hlas přišel v 11 hodin 59 minut 27 vteřin,“ řekla koordinátorka ankety Denisa Hronová, která zároveň gratulovala nominujícím Lipové aleje ke hřbitovu v Dobrušce za vítězství v kraji.

Anketa Alej roku vyhlášením vítězů nekončí. Patroni ankety ještě vyberou tři nejkrásnější fotografie, které budou vyhlášeny ve čtvrtek 26. ledna s tím, že na jaře se ještě odehraje Alejová slavnost. Autor, který nominoval absolutního vítěze, obdržel jako hlavní cenu let balónem od HaBalon a světelný obraz od rodinné firmy Li-Go. Nominující 14 regionálních vítězů obdrží poukazy na FotoŠkoda nebo vstupenky do filmového Muzea Karla Zemana v Praze, poukaz na zmrzlinu od Crème de la Crème, čaje Sonnetor a mnoho dalších cen. 

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy přinášejí užitek přírody i lidem. Pomáhají nám například tím, že omezují hluk ze silnice, nebo omezují odnos zeminy z polí, také pomáhají řidičům při snížené viditelnosti. Ochranou stromů podporujeme přírodní rozmanitost, tedy i živočichy, kteří ve stromech žijí.

(hyš-dh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Josef Tymonek, archiv Arniky