Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na loňskou péči o pálavskou přírodu bylo rozděleno téměř devět milionů

21. 1. 2023

Na loňskou péči o pálavskou přírodu bylo rozděleno téměř devět milionů 6 snímků
Chráněná krajinná oblast (CHKO) Pálava bilancovala aktivity v minulém roce. Na péči o pálavskou přírodu a přilehlé rezervace rozdělila rekordních 8,87 milionu korun. Péče mimo jiné zahrnuje pastvu, kosení, vyřezávky, návštěvnickou infrastrukturu, tradiční lesní hospodaření a podobně.

Podívejte se na: podrobný přehled v interaktivní mapové aplikaci. Mezi tradiční opatření patří pastva hospodářských zvířat. Za zmínku stojí zejména volná pastva ovcí a koz v NPR Děvín na necelých 17 hektarech, klasicky v ohradnících se zvířata pásla na dalších 29 hektarech. Posečeno bylo jen necelých 85 hektarů trávníků, zejména stepí, ale i nivních luk v NPR Křivé jezero. Na některých místech došlo v zimě k realizaci vypalování, pokračovalo se také v obnově tradičních způsobů lesního hospodaření, což zahrnuje prosvětlování a pařezení. Zahájeno bylo i tažení proti nelegálním plotům, ve volné krajině bylo vysazeno či se pečovalo o stovky stromů.Po vynucené covidové pauze CHKO Pálava využila možnosti pořádat opět
akce pro veřejnost: celkem uspořádala 27 exkurzí. Pečovala rovněž o návštěvnickou infrastrukturu, umístila několik informačních panelů, vydala brožuru Proměny Pálavy a o své činnosti informovala průběžně průběžně ve více než 100 facebookových příspěvcích.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: J. Miklín